آخرین بروز رسانی قیمت ها 1403/03/08 سه شنبه
سبد خرید

 

الان تابستونه و خیلی از شما عزیزان عازم سفرهای چندروزه و چه بسا بیشتر هستید، ودغدغه ی این رو دارید که در این مدت با گیاهان خود چه کنید...؟

قطع به یقین لازم است قبل از اینکه از خانه بیرون بروید، اقدامات لازم برای نگهداری و آبیاری گیاهان‌تان را درنظربگیرید تا خدای نا کرده هنگام بازگشت از سفر با گلدان‌های خشک‌ و گیاهان پژمرده رو‌به‌ رو نشوید.

 

اولین مورد این است که سعی کنید گیاهانی که به مراقبت زیاد نیاز ندارند را انتخاب کنید.


گیاهانی چون زاموفیلیا،سانسوریا،انواع کاکتوس و ساکولنت،آلوئه ورا ،پتوس سبز،فیلندرون سبز،سینگونیوم،آگلونماها و...
 

اگر چنانچه گیاهان حساسی همچون انواع بنجامین،باباآدم،کروتون،یوکا،گیاهان ابلق و همچنین گیاهان رطوبت دوست دارید،پیشنهاد میکینیم کلید منزل خود را به دوست یا اقوام خود بسپارید تا رسیدگی لازم را انجام دهند.

همانطور که گفته شد اگر از گیاهان مقاوم و بدون دردسر نگهداری می کنید،خیلی راحت با مواردی که در ادامه گفته می شود، می توانید با خیال راحت به مسافرت چندروزه بروید.

  • دمای خانه را تنظیم کنید

باید مطمئن شوید که در زمان غیبت شما از خانه، گیاه در دمای ایده آل خود به سر می برد. دمای حدودا  18 درجه سانتیگراد برایشان کافیست. این کار ضروری است زیرا دمای بالا به گیاه شوک و تنش وارد کرده و خاک گیاه را بیمار میکند. . دمای بالای محیط داخل خانه نیز،آب موجود در گیاه را به سرعت تبخیر می کند. بنابراین باید دما را کاهش دهید.

  • جریان هوای لازم را ایجاد کنید

رطوبت بالای خانه در زمان نبود شما می تواند برای گیاه مضر باشد، بنابراین برای پیشگیری از این شرایط مطمئن شوید در زمان مسافرت در خانه هوا جریان دارد. اگر بتوانید کمی پنجره ای را بازبگذارید که خیلی خوب است و یا پنکه سقفی را روشن بگذارید یا پنکه های رومیزی را در فاصله ای مناسب از گیاه قرار دهید. این کار آفت های گیاه را هم دور می کند.

نکته مهم : دقت کنید اینکه به هیچ عنوان از وسایل سرمایشی چون انواع کولر واسپیلت برای تهویه و گردش هوا استفاده نکنید.کاهش دمای ناگهانی نیز برای گیاهان شوک و تنش جبران ناپذیرمحسوب می شود.

  • حتما از ضدتنش ها استفاده کنید

آمینو اسیدها ضد تنش و شوک برای گیاهان به حساب می آیند،لطفا قبل از مسافرت از کود آمینو اسید بصورت آبیاری و اسپری کامل روی گیاهان خود استفاده کنید.تا گیاه را دربرابر گرما و سرما و هرگونه آسیبی محافظت نماید.

  • چند روش آبیاری گیاهان در مسافرت

اگر تمایل ندارید نگهداری گیاهان خود را به کسی واگذارکنید از روش های زیر برای آبیاری آن ها استفاده کنید:

بطری آب وارونه
حوله و ظرف آب
فیتیله‌ گذاری
زیرگلدانی
گلخانه‌ی پلاستیکی
بطری آب در گلدان

بطری آب وارونه :یک روش این است که یک بطری پلاستیکی را از آب پر کنید. بطری را برعکس گذاشته و آن را به درون خاک فرو ببرید. سر بطری را سوراخ کنید تا آب به درون خاک نفوذ کند. از آنجایی که ممکن است خاک به درون بطری نفوذ نماید و آن را مسدود کند، به دور آن یک کیسه یا توری ببندید تا مانند فیلتر عمل کند. در این صورت گیاه شما به تدریج آب مورد نیاز را دریافت می کند.