آخرین بروز رسانی قیمت ها 1403/03/29 سه شنبه
سبد خرید

 

 

گل بنت قنسول که در ایران به گل کریسمس نیز معروف است، بومی کشور مکزیک است. برگ‌های قرمز بنت قنسول واقعا زیبا و خیره کننده است و این گل از جمله گیاهان ارزان قیمت و پرطرفدار محسوب می‌شود. این درختچه زیبا با قرار گرفتن در شرایط ایده‌آل، تا ارتفاع ۳ الی ۴٫۵ متر رشد می‌کند. در دمای زیر ۱۰ درجه گیاه آسیب می بیند بنابر این به عنوان یک گیاه آپارتمانی عرضه می‌شود و در تولید آن سعی شده گیاه کوتاه در حدود ۴۵ الی ۶۰ سانتیمتر و برگ‌های فشرده و پرپشت بماند. گل‌های گیاه بنت قنسول کوچک و فاقد ارزش زینتی است ولی برگ‌ها و دمبرگ‌های انتهایی گیاه به رنگ‌هایی قرمز، قرمز تیره، سفید، صورتی، کرم در می‌آید که اصطلاحاً به آن گل می‌گویند.

 


 

ویژگی‌های ظاهری

 

برگ : هشتاد درصد بنت قنسول‌ها قرمز بوده و ما بقی صورتی، سفید و یا کرم هستند. بنت قنسول‌های قرمز ۸ هفته طول می‌کشد که از رنگ سبز به قرمز درآیند. برگ‌ها سرنیزه‌ای شکل بوده و در زمستان براکته‌های قرمز رنگ آن ظاهر می‌شوند. لبه‌های برگ‌ها صاف و یا گاهی دالبر دار دیده می‌شوند.

گلدهی : پروسه گلدهی و رنگ‌گیری برگ‌ها با طول کوتاه روزها در زمستان آغاز می‌شود و در پاییز می‌توانید گل دادن آن را مشاهده نمایید، به این نکته توجه داشته باشید که افزایش دما در روزهای پاییز گلدهی را به تاخیر می‌اندازد.


 


نور: گیاهان دارای برگ‌های رنگی نیاز به نور خیلی زیاد دارند. بنت قنسول به فضایی روشن نیاز دارد اما به دور از نور مستقیم. پس بهتره است که این گیاه را نزدیک پنجره قرار دهید. قرار گرفتن در زیر نور غیر مستقیم آفتاب به مدت ۶ ساعت در روز نیاز نوری این گیاه را برطرف می‌کند. اگر در روزهای سرد زمستان آن را کنار پنجره برای نورگیری قرار می‌دهید از برخورد آن به شیشه سرد پنجره جلوگیری کنید. از نور زیاد و مستقیم آفتاب و خشکی دور نگه داشته شود. نور کم محیط باعث کم رنگ شدن و زرد شدن برگ‌ها و ریزش برگ‌های گیاه به خصوص برگ‌های پایینی و کدر شدن رنگ برگ‌های رنگین این گیاه می‌شود. میزان تاریکی مطلق شبانه ۱۴ – ۱۲ ساعت در شبانه روز برای گیاه است.

 

آبیاری: بنت قنسول گیاهی رطوبت دوست است. چون شرایط نگهداری از گل‌ها در مکان‌های مختلف، متفاوت است پس نمی‌شود زمان دقیقی بین دو آبیاری ذکر کرد. به طور کل ۲ تا ۳ بار در هفته بسته به دمای اتاق و یا هر وقت سطح خاک خشک شد اقدام به آبیاری کنید. به اندازه آبیاری کنید، زیرا آبیاری بیش از اندازه به گیاه آسیب می‌زند. زمان گلدهی بنت قنسول با رطوبت مناسب افزایش می‌یابد، پس گیاه را به طور منظم مرطوب کنید.دما: دمای بالا مانع از گلدهی بنت قنسول می‌شود. بهترین دما برای این گل بین 15 تا 24 درجه ی سانتیگراد است و دماهای پایین تر باعث کندی رشد و دماهای بالاتر هم مانع گل‌دهی می‌شود یا گلدهی را به تاخیر می‌اندازد.
 

خاک: از خاکی با زهکش خوب استفاده کنید. نوع خاک باید به صورتی باشد که بعد از آبیاری گل آلود و غرقاب نماند. مثلاً مخلوطی از پیت ماس+ پرلیت و یا خاک برگ +کوکوپیت برای این گیاه مناسب است. این گیاه زمانی که گل دارد نیازی به کوددهی ندارد.حتما برای بنت قنسول جزیره درست کنید.

برای دیدن ساخت جزیره اینجا کلیک کنید.

 

 

کوددهی: در زمان گلدهی به هیچ عنوان کوددهی نکنید. هردوهفته یکبار یا هر ماه از کودهای کامل و مناسب گیاهانی که در خانه نگهداری می‌شوند برای کوددهی استفاده کنید. در صورتی که گیاه بنت قنسول در شرایط مناسب محیطی قرار گیرد باید بعد از چند هفته شروع به رشد کند. از کودی استفاده کنید که نیتروژن کمتر و پتاسیم بیشتری داشته باشد.مثل کود 121236 و کود 105210

برای خرید کودهای مرتبط با بنت قنسول اینجا کلیک کنید.


تکثیر:بهار و تابستان بهترین زمان برای تکثیر گل کریسمس است. تکثیر گیاه بنت قنسول از طریق قلمه صورت می‌گیرد و بهتر است که در فصل بهار و تابستان سرشاخه‌های جوان را جدا کنید و داخل محلول ریشه زا قرار بدید و بعد از ریشه زدن بکارید. اما آسان‌ترین روش تکثیر بنت قنسول آن است که قلمه‌های سخت و خشبی (چوب سخت) را بعد از هرس در پاییز در گلدان بکارید.

بیماری:مشکلات بنت قنسول از جمله زرد شدن و سوختگی برگ‌های آن، پوسیدگی ریشه، ایجاد لکه‌های سفید پودری رنگ و … میباشد.در صورتی که مشکلات گل بنت قنسول به سرعت ریشه‌یابی شده و تشخیص داده شوند، به سادگی قابل درمان خواهند بود.و آفت سفید بالک یا همون مگس سفید شایع ترین آفت برای این گیاه است.