آخرین بروز رسانی قیمت ها 1403/02/04 سه شنبه
سبد خرید

بیشتر نیازهای مراقبتی گیاهان آپارتمانی با یکدیگر متفاوت هستند.
اما تعویض گلدان گیاهان، در زمان مناسب یک اصل مراقبتی مشترک در بین تمامی گیاهان آپارتمانی است.

فصل مناسب تعویض گلدان

 

 

تعویض گلدان بیشتر گیاهان را می‌توان در هر فصلی از سال، به راحتی درمنزل یا محیط آپارتمان انجام داد.
اما بیشتر پرورش دهندگان گل و گیاه معتقدند که بهترین زمان برای تعویض گلدان فصل پاییزواوایل فصل بهاراست.
زیرا اگردرحین تعویض گلدان، گیاه دچار آسیب شود، گیاه فرصت و توان لازم را برای ترمیم آسیب‌های وارده خواهد داشت.


 به یاد داشته باشید حتما تمام وسایل مورد نیاز ازجمله زیرانداز ، دستکش ، گلدان ،خاک و.... را از قبل آماده کنید برای این که ریشه‌های گیاه در مجاورت با هوا قرار نگیرند و آسیب نبینند باید گیاه خارج شده از گلدان را بدون معطلی به گلدان جدید انتقال دهید.
نکته مهم : یکی از مواردی که ازتنش و شوک گیاه را بعد از تعویض خاک و گلدان درامان نگه می دارد، استفاده از ضدتنش هاست.حتما قبل و بعد از تعویض روی گیاه آمینواسید اسپری کنید.

 

 نشانه های زیربه ما موعد تعویض گلدان را گوشزد می کند :


•    بیرون زدگی و خروج ریشه‌های گیاه از سوراخ کف گلدان
•    عدم رشد گیاه پس از سپری شدن یک دوره زمانی طولانی
•    ریزش ناگهانی برگ‌ها
•    خشک شدن سریع خاک گلدان پس از گذشت مدت کوتاهی از آخرین زمان آبیاری گیاه
•    ظهور برگ‌های جدید با رنگ، اندازه و شکل ظاهری متفاوت
•    زرد و خشک شدن نوک برگ‌های گیاه
•    به وجود آمدن لکه‌هایی سفید رنگ بر روی خاک که نشان دهنده کاهش مواد مغذی خاک است

انتخاب خاک مناسب


هر خاکی برای کاشت و نگهداری هر نوع گیاهی مناسب نیست.
انتخاب خاک نامناسب قطعا باعث آسیب به ریشه گیاه و از بین رفتن گیاه خواهد شد
انتخاب خاک سنگین از خروج آب جلوگیری خواهد کرد و باعث پوسیدگی ریشه گیاهان آپارتمانی خواهد شد.از خرید خاک ها ی بی نام و نشان و ارزان قیمت که پرازآلودگی وبوی بد و جک و جانورهست خودداری کنید.
خاک مناسب گیاهان آپارتمانی مخلوطی از بسترها و مواد مغذی است که در مراکز پرورش و فروش گل و گیاه در بسته بندی‌های مختلف به فروش می‌رسند.
برای گیاهانی همچون بونسای،ارکیده،بنفشه آفرقایی و انوع کاکتوس و ساکولنت ها حتما از خاک مخصوص آن ها استفاده کنید.


برای خریدن خاک کاکتوس ،خاک بنفشه آفریقایی، بونسای اینجا کلیک کنید.

آماده کردن گلدان جدید


برای تعویض خاک گلدان، متناسب با نوع و شرایط گیاه خود به جنس گلدان توجه کنید و گلدانی را انتخاب کنید که یکی تا دو سایز بزرگتر از قبل نباشد و سپس آن را با آب تمیز بشویید و حتما از محلول قارچکش داخل گلدان اسپری کنید تا ازعوامل بیماری‌زا پاک شود. و هچنین برای تعویض خاک گلدان اگر قصد استفاده از گلدان‌های استفاده شده را دارید، ابتدا آن را از رسوبات خاک و مواد باقیمانده پاک کنید و با آب و صابون به خوبی بشویید سپس گلدان را خشک کنید و برای انجام کار مورد استفاده قرار دهید.


خارج کردن گیاه ازگلدان


جهت تعویض خاک گلدان، گیاه را دو روز قبل خوب آبیاری کنید تا خاک گیاه به هم فشرده شده و به آسانی از گلدان خارج شود و هنگام خروج ریشه، به گیاه شوک کمتری وارد ‌شود و همچنین خاک، سطح ریشه‌های گیاه را کامل بپوشاند تا ریشه‌ها در معرض هوا قرار نگیرند و برای این کار می‌توانید پس از خروج گیاه، ریشه‌ها را درون پلاستیک یا روزنامه بپیچید. برای خروج گیاه، گلدان را در جهت مخالف خود بچرخانید و به کمک وسیله‌ای، خاک اطراف گیاه را از گلدان جدا کنید تا گیاه به راحت ازخارج شود.پس از خروج گیاه از گلدان، ریشه ها را خوب بررسی کنید اگرریشه پوسیده و معیوب وجود داشت،آن ها را جداکنید.و بعد از تعویض با یک قارچکش گیاه را جهت ضدعفونی شدن آبیاری کنید.

 

گذاشتن گیاه در گلدان جدید


در کف گلدان جدید مقداری لیکاپون یا سنگریزه قرار بدهید تا آب از انتهای گلدان به خوبی خارج شود و سپس خاک مناسب و مرغوب را بر روی لایه قبلی بریزید و ریشه گیاه را از پلاستیک یا روزنامه خارج کنید سپس خاک اطراف ریشه‌ها را جدا نکنید فقط کمی به آرامی انتهای ریشه را که قالبی شده ،شل کنید و ریشه گیاه را در عمق و فاصله مناسب قرار دهید و فضای اطراف گیاه را با خاک جدید پر کنید و خاک گلدان را آرام مقداری فشار دهید. سپس گیاه را اگر ریشه اش آسیب ندیده است خوب با آب خالی آبیاری کنید تا آب از انتهای گلدان خارج شود ،درغیر این صورت حتما اولین آبیاری گیاه با محلول قارچکش باشد. گیاه را برای مدت کمی در مکانی با دمای مناسب و دور از نورمستقیم خورشید قرار دهید تا گیاه با شرایط جدید سازگار شود.بعضی از گیاهان که رطوبت دوست هستند را بعد از تعویض توصیه می شود با نایلون سوراخ دار کاور کنید.تا کمتر بیحال شوند.(به مدت یک هفته الی ده روز)

و درآخر اینکه استثناً بعضی گیاهان از جمله سانسوریا، زاموفیلیا و انواع گیاهان گوشتی مانند کاکتوس و ساکولنت ها بهتر است دوسه روز بعد آبیاری شوند.

نکات مهم و ضروری در زمان تعویض خاک و گلدان 


•     به هیچ عنوان گیاه را داخل خاک چال نکنید،و درعمق مناسب بکارید،زیرا اگر ساقه و طوقه گیاه داخل خاک باشد،بعد از چندین بارآبیاری آسیب می بیند وگیاه دچار بیماری قارچی می شود.
•    بعد از تعویض گلدان و خاک به هیچ عنوان به گیاهان کود تقویتی ندهید.
•    حتما قبل از کاشت خاک را مرطوب کنید.
•    از تعویض خاک و گلدان گیاه بیمار، گیاه درحال رشد، گیاه تازه خریداری شده جدا خودداری کنید