آخرین بروز رسانی قیمت ها 1403/03/29 سه شنبه
سبد خرید

 

فصل بهار یه زندگی دوباره ست و یه شروع جدیده که زاویه ی تابش خورشید و میزان ساعت نوردهی اون برمیگرده سرجاش، درنتیجه هواگرم تر میشه و مناسب رشد و فعالیت گیاهان هستش.
همونطور که طبیعت داره خودش و برای این موجودات سبز و دوست داشتنی آماده میکنه، نیازه که ماهم یه سری کارها برای گیاهان آپارتمانی مون انجام بدیم تا اونا رو برای فصل بهار آماده کنیم.

 


حالا چه کارهایی...


با ما همراه باشید تا بهتون بگیم....

 

پاک کردن برگ گیاهان:

علاوه برخونه تکونی برگ گیاهامون و هم تمیزمی کنیم، البته مرحله ی آخر که دیگه خونه تکونی و تمیز کاری مون تموم شده و گرد و خاکی که از تمیز کردن بقیه وسایل روشون نشسته کامل پاک بشه، اینجوری هم زیباتر بنظرمی رسند و هم روزنه هاشون مسدود نمیشه و می تونند به خوبی رشد و فتوسنتز بکنند.

 پیشنهاد میشه از اسپری براق کننده ارگانیک شاینی برای راحت تر تمیز کردن برگ گلاتون استفاده کنید.

 


کم کردن شوک تغییر فصل با آمینواسید


برای دیدن انواع کود آمینو اسید اینجا کلیک کنید


آمینو اسید چیست؟

 

آمینواسید یا همون اسید آمینه ، واحد سازنده ی پروتئین است که گیاه میاد اون و با جذب نیتروژن میسازه.


حالا یه سری وقتا گیاه داره مراحل رشد و طی میکنه ( تحت فشاره) یا دچاراسترس و شوک شده نمی تونه به خوبی این تبدیل نیتروژن به آمینو اسید و انجام بده.اینجاست که ما میایم از بیرون اسید آمینه رو دراختیار گیاه میزاریم تا گیاهمون یه خورده فشارروش کم بشه و بتونه نصف راه و طی بکنه.

یکی از مواقعی که آمینواسید استفاده میشه شروع یه فصل جدیده که گیاه مون با کمترین تنش و شوک وارد فصل جدید بشه. یه دستی به سرو روی گل و گیاهاتون بکشید.احتمالا توی فصل زمستون با حس کردن تغییر فصل یه سری برگای گل و گیاه شما زرد و خشک شده یا ساقه یاون علفی رشد کرده و ضعیف شده، بهتره قبل از رسیدن فصل بهار اونا رو از گیاه جدا بکنید تا انرژی که توفصل بهار برای رشد پیدا میکنه صرف برگای جدید و زیبا بکنه.

 


بهترین زمان برای تعویض خاک و گلدون:


پاشید پاشید برای تعویض خاک و گلدون آماده بشید یکی از لذت بخش ترین کارهایی که با گرم شدن هوا تو فصل بهار راحت تر میشه تعویض خاک و گلدون گیاهان آپارتمانی.چون تو فصل پاییز و زمستون مجبور بودیم که شرایط گلخونه ای رو بوجود بیاریم و از ضدشوک استفاده بکنیم اما الان همه چیز راحت تر میشه. پس لطفاً قبل از فصل بهار خاک و بستر کشت ها رو تهیه وآماده بکنید.

با آشنایی با انواع ترکیب خاک گیاهان آپارتمانی به راحتی میتونید خاک گیاهانتون و خودتون بسازید.

 

برای مشاهده انواع خاک گیاهان آپارتمانی اینجا کلیک کنید


نکته مهم: خواهشاً فقط تعویض خاک و گلدون برای گیاهانی که نیازبه کوچک یا بزرگ کردن گلدون یا تعویض خاک دارن انجام بدین.

 


انتقال گیاهان به بیرون از  خونه و آداپته کردن اونها:


اگر شما هم مثل ما به خاطر سرما مجبورشدید یه سری گیاهانتون رو به تراس سرپوشیده یا خونه منتقل کنید.ازاواخراسفند به بعد می تونید اونا رو به بیرون از خونه یا حیاط انتقال بدین چون گیاهان کل پاییز و زمستون زیرلامپ رشد بودن یا یه نورکم ازپنجره دریافت میکردند و اگه الان یه هو بزاریم زیر نورمستقیم خورشید یا نورخیلی زیاد ممکنه دچار شوک بشن.


حالا چه جوری باید اینکارو انجام بدیم:


چند روز اول بزاریم داخل سایه ،بعد چند روزدرنیم سایه و درآخر به نورکامل انتقال شون میدیم. اینکار برای همه ی گیاهان باید انجام بشه، حتی اون گیاهانی که به نورمستقیم آفتاب نیاز دارند.

 


چک و بررسی زهکشی گلدون:

زهکشی گلدون و بررسی کنید و مطمئن بشید که سوراخ های انتهای گلدون با خاک یا سنگریزه مسدود نشده باشه.مخصوصاً برای گیاهانی که میخواید به بیرون انتقال بدین، چون با بارون های یه هویی فصل بهاراون هم درست بعد از روز آبیاری شما، ممکنه آب موندگی توی گلدون بوجود بیاد و ریشه و کلاً خود گیاه بپوسه.


پیشنهاد میشه که لایه ی دوسانتی مترلیکاپن یا همون پوکه معدنی کف گلدون بریزید تا زهکشی بهتری براشون ایجاد بشه.


فاصله ی بیشتر گیاهان از پنجره:


گیاهاتونو ازپنجره فاصله بدین میدونم که خیلی هاتون در فصل پاییز و زمستون، لامپ رشد نداشتین و گیاهاتونو بردین نزدیک پنجره که همون نورکم و بیشترو بهتر دریافت کنند.
اما الان می تونید اونا رو کمی از پنجره دور کنید که خدای نکرده دچارآفتاب سوختگی نشن.( البته اگه به پنجره تون نور مستقیم می تابه و ساختمون بلند جلوش نیست.)

 


اصلاح آبیاری گیاهان:


حواستون به آبیاری گیاهاتون باشه، درفصل بهاربا افزایش نور و فعالیت بیشتر گل و گیاه ،خاک هم سریع تر خشک میشه.و ما باید خاک و چک کنیم که گیاهمون آب لازم برای فتوسنتز و رشد کردن رو به موقع دریافت کنه.
نکته مهم: اصلا آبیاری براساس تقویم انجام ندین.مثلا دو روز یکبار یا ده روز یکبار و....

 

برای مشاهده آبیاری صحیح و نحوه تشخیص زمان آبیاری گیاهان اینجا کلیک کنید


از تکنیک سیخ چوبی استفاده کنید" به این صورت که یه سیخ چوبی بلند را از کناره گلدون در خاک فرو کنید و بزارید ده دقیقه بمونه و بعد سیخ چوبی رو بکشید بیرون.اگه خشک بود موقع آبیاری گیاهه واگرنه از آبیاری کردن گیاه خودداری کنید.


کوددهی با دوز متفاوت:


اگه کوددهی تون درزمستان با فاصله ی متفاوت و بیشتری انجام شده و شرایط نوری گیاه برای رشد مناسب نبوده، در فصل بهار همونطور که گفتیم رشد گل و گیاه مجدد بیشتر میشه. یه هویی دوز کوددهی رو خیلی بالا نبرید. کم کم اینکارو انجام بدین تا گیاه آسیب نبینه.

 

برای آشنایی بیشتر با انواع کودهای تقویتی گیاهان اینجا کلیک کنید.

 

 

ایجاد تهویه و خبررسوندن بهار به گیاهان:


یکی از کارهایی که درفصل زمستون می تونید انجام بدید، ایجاد گردش هوا با باز گذاشتن پنجره به مدت کوتاه در طی روز بود، اما با اومدن بهار از اواخر اسفند می تونید پنجره ها رو تو شهرهایی که گرم شده، مدت زمان بیشتری باز بزارید که اینکار علاوه بر تهویه محیط باعث میشه گیاهان متوجه اومدن فصل بهار بشوند. و اگه تا الان شرایط خوبی براشون فراهم نبوده و به خواب رفتن مجدد رشد شون بیشتر بشه.

 

 

دوست عزیز استفاده از مطالب فقط با ذکر منبع امکانپذیراست.