آخرین بروز رسانی قیمت ها 1403/03/29 سه شنبه
سبد خرید

 

 

 

   معمولا اینکه چه کودی میتونه به عنوان بهترین کود گیاهان آپارتمانی باشه، از نتیجه رشد نهایی گیاه بدست می آید به همین خاطراست که تمام کودهایی که به شما   معرفی می شوند کاملا تست شده، تا شما عزیزان با خیال راحت این محصولات را تهیه و با استفاده کردن برای گیاهان خود شادابی و طراوت را به آنها هدیه کنید. 
 

   پس بهترین کود شیمیایی گیاهان آپارتمانی خود را در این مقاله می توانید به راحتی پیدا کنید.

قطعا ، کود برای گیاهان زینتی و آپارتمانی مانند یک مولتی ویتامین برای آن هاست. به همین خاطر است که ما درستاگل کود را با بهترین قیمت و مهمتر از همه با بالاترین کیفیت فراهم کرده‌ایم.

اگر به دنبال بهترین کود برای گیاهان اپارتمانی خود با بهترین قیمت هستید ما در اینجا به شما کمک خواهیم کرد.

*مطلبی کوتاه برای یافتن بهترین کود گیاهان آپارتمانی

بطور کلی تمام کود های گیاهان آپارتمانی به تغذیه گیاهان و تامین تمام عناصرومواد ریزمغذی مورد نیاز برای رشد بیشتروبهتر کمک می کنند.

بهترین کودهای گیاهان زینتی باید دارای تمام مواد معدنی باشند تا گیاهان ریشه سالم ، شاخ و برگ سرسبز و گلهای زیبا داشته باشند. کودهای مخصوص گیاهان آپارتمانی باید مانند غذای گیاهی ، غنی از مواد مغذی باشند.

 

نکته مهم: خیلی از دوستان از کودهای خانگی از جمله پوست موزو تخم مرغ ،تفاله چای ،قهوه ،ژل آلوئه ورا ،چای دمکرده ، ژلاتین آب شده ،آب نمک ،آب برنج و...... برای تغذیه و رشد گیاهان خود که داخل آپارتمان است،استفاده میکنند.، که به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

* تجربه نشان داده که استفاده از اینگونه به اصطلاح کودهای خانگی نه تنها به صرفه و اقتصادی نیست، بلکه زیان بار و آسیب زننده به سلامت گیاه شماست، زیرا این کودها در طول زمان مرحله ی پوسیدگی و تجزیه برایشان اتفاق نیفتاده است و پر از آلودگی و به وجود آورنده هرگونه پشه ،آفت و انوع بیماری های قارچی و ...می باشد. پس لطفا برای تغذیه گیاهان خود از کودهای مورد تایید و بهداشتی و عاری از هرگونه ناخالصی استفاده کنید.

انتخاب بهترین نوع کود گیاهان آپارتمانی می تواند مشکل باشد. اگرچه انواع مختلف و زیادی کود برای گیاه خانگی شما موجود است، اما معمولا گیاهان آپارتمانی به مواد مغذی خاصی نیاز دارند. بنابراین ، شما باید کود هایی را انتخاب کنید که دارای عناصر ماکرو و میکرو ریزمغذی مورد نیاز گیاه آپارتمانی شما باشد. و ازهمه مهمترباید برند معتبر،بسته بندی مناسب بدون پارگی، تاریخ انقضا، بدون خط وخش باشد.

این مقاله شامل راهنمای کامل بهترین کودهای گیاهان آپارتمانی است. همچنین ، بررسی دقیق کودهای گیاهان آپارتمانی به شما کمک می کند که گیاهان خود را در بهترین شرایط قرار دهید.

چرا گیاهان آپارتمانی به کود نیاز دارند...؟

همانطور که گفته شد گیاهان آپارتمانی برای تأمین مواد مغذی خود و برای رشد سالم نیاز به کوددهی دارند. تغذیه منظم خاک گلدان گیاه را با مواد معدنی مورد نیاز غنی می سازد.

کود دهی به گیاهان آپارتمانی بسیار حیاتی است زیرا – برخلاف گیاهان بیرونی – آنها فاقد مواد آلی هستند. استفاده از کود در بازه های زمانی منظم باعث می شود که گیاهان آپارتمانی شما به رشد سالم خود ادامه دهند.

از نظر علمی ، کود با غذای گیاه متفاوت است. اکثر گیاهان با جذب آب و دی اکسید کربن غذای خود را دریافت می کنند. با این حال ، گیاهان همچنین به مواد مغذی دیگری که در خاک یافت نمی شوند مانند نیتروژن ، فسفر و پتاسیم نیاز دارند. کودها دقیقا این مواد مغذی را در اختیار گیاهان قرار می دهند. بنابراین گیاهان برای رشد بیشتر به غذا یا همان کود نیاز دارند.

کوددهی منظم به گیاهان این اطمینان را می دهد که آنها از مواد مغذی کلان ضروری – نیتروژن ، فسفر و پتاسیم که معمولاً در خاک گلدان یافت نمی شود را دریافت می کنند.

زمان کوددهی گیاهان آپارتمانی چه موقع است؟

هنگامی که گیاهان آپارتمانی در طول بهار و تابستان در حال رشد هستند ، بهترین زمان کوددهی است. اما این دلیل براین نیست که در فصل پاییز و زمستان کوددهی را قطع کنیم. البته نحوه و موارد مصرف کودها کمی تغییر می کند اما منظم و مداوم ادامه دارد. در فصل پاییز و زمستان کمی رشد گیاهان آپارتمانی کند تر میشود اما متوقف نمی شود. پس محلول کودها کمی رقیق تر شده و فاصله ی زمانی بیشتر می شود.

دفعات استفاده از کود بستگی به نوع گیاه آپارتمانی شما دارد. برخی از گیاهان آپارتمانی تغذیه کننده سنگینی هستند وهرهفته به کوددهی نیاز دارند. سایر گیاهان آپارتمانی که رشد آهسته دارند ممکن است نیاز به تغذیه ماهانه داشته باشند.

انواع کودهای گل وگیاهان آپارتمانی

به طور کلی سه نوع کود برای گیاهان آپارتمانی وجود دارد: کودهای مایع گیاهان آپارتمانی که به آب اضافه می شوند و در مواقع نیاز باید هنگام آبیاری گیاهان از آنها استفاده کنید. کودهای دانه ای گیاهی که با خاک مخلوط می شوند و هنگامی آبیاری گیاهان ، مواد مغذی را آزاد می کنند. و درنهایت کودهای کم رطوبت که به تدریج مواد مغذی را خود به خود در خاک آزاد می کنند.

بهترین نوع کود ، کود های محلول در آب می باشند که طرز استفاده آن ها راحت تر و تاثیرگذاری آنها نیز بیشتر است.

کود شیمیایی یا کود خانگی...؟؟

همانطور که ابتدای مقاله گفته شد، متاسفانه یک اشتباه مرگبار این است که بسیاری از صاحبان گیاهان آپارتمانی به جای کودهای شیمیایی ، انواع کودهای ارگانیک گیاهان آپارتمانی را انتخاب می کنند. یعنی در خانه باتوجه به مطالبی که در فضای اینترنت موجود است، آنها را درست می کنند و به گیاه خود می دهند. این کار باعث می شود که علاوه بر اینکه گیاه شما مواد مغذی موردنیاز را دریافت نکند ، بلکه باعث از بین رفتن آنها نیز خواهد شد.

بهترین کودهای شیمیایی که به شما معرفی خواهیم کرد ، چندین سال امتحان خود را پس داده اند و برای تمام انواع گیاهان آپارتمانی مناسب هستند. پس به هیچ وجه نگران نباشید!

بهترین کود ها برای رشد گیاهان آپارتمانی

در این بخش کودهای تقویتی به شما معرفی خواهد شد که محرک رشد گیاه هستند. یعنی بهترین کودها برای رشد گیاهان آپارتمانی، همین مواردی هستند که در زیر خواهید دید. اگر هم هر سوال یا مشکل دیگری داشتید می توانید در واتساپ با شماره زیربا مجموعه ی ما در ارتباط باشید:                                      

                                                                   شماره وات ساپ :  09022682055

 

هیومیک اسید

هر گياهی برای رشد نياز به کربن و اکسیژن (به ترتیب حدود ۵۰٪ و ۴۰٪)، هیدروژن (حدود ۵%)، نیتروژن (حدود ۳%) و فسفر و گوگرد (هر دو کمتر از ۱%) نياز دارد كه همه اينها در هیومیک اسید وجود دارد.

هیومیک اسید با جذب مواد مغذی، افزایش جوانه زنی بذر، افزایش فعالیت میکروبی مفید در خاک ، هوادهی خاک، کاهش PH خاک و حفظ مدت زمان طولانی رطوبت و مواد مغذی در ريشه گياه به سلامت و رشد گیاهان آپارتمانی کمک می‌کند.

                                                                                         

فواید هیومیک اسید در گیاهان آپارتمانی

 • بهبود ساختاروتنظیم پی اچ خاک
 • رفع مسمومیت ،شوره وسفیدی خاک
 • رشد بهترگیاه
 • افزايش جذب مواد مغذی کودها
 • تحريك رشد ریشه گياهان و سلامت آنها
 • تقويت مقاومت گیاه به بیماری
 • مصرف كمتر آب گياه

میشه نتیجه گرفت که هیومیک اسید پودری با خلوص بالا بسایر به صرف است.با توجه به اطلاعاتی که در اختیار شما قرار گرفت اگر مایل بودید برای رشد بهتر گیاه و تقویت خاک این کود را تهیه کنید ،میتوانید با خرید هیومیک اسید ازسایت ستاگل این محصول را داشته باشید.اگر سوالی دراین رابطه دارید میتوانید با شماره واتساپ زیر با ما درارتباط باشید:           

                                            شماره وات ساپ: 09022682055

 

کود جلبک دریایی

کود جلبک دریایی تمام مواد مغذی موردنیاز گیاه را برای آن فراهم می کند تا رشد آن را تسریع ببخشد. از ویژگی منحصر به فرد این کود این است که با تمام انواع گیاهان آپارتمانی مختلف سازگار است.

                                                                                      

وهمچنین محرک رشد، موثربردرشتی وپهن شدن برگهای جدید وحتی موثر بر گسترش ریشه می باشد. هم بصورت آبیاری ماهانه و هم محلولپاشی هفتگی قابل استفاده است. برای خرید کود جلبک دریایی به اینجا مراجعه فرمایید. 

 

کود سه بیست (20.20.20)

کود کامل یا همان کود سه بیست اولین مورد از بهترین کود های مخصوص گیاهان آپارتمانی می باشد.

                                                                                         

این کود به عنوان کود کامل به حساب آمده و به دلیل دارا بودن درصد بالایی از ریز مغذی ها تاثیر فوق العاده ای بر روی گیاهان آپارتمانی و زینتی داشته و مناسب برای یکسری از گیاهان است.
هر گیاه برای رشد کامل خود به سه عنصر اصلی نیاز دارد. که آن سه عنصر شامل نیتروژن ، فسفر و پتاسیم می باشد. این کود با دارا بودن مقدار متعادلی از این عناصر در خود ، به عنوان کود کامل شناخته شده است و برای تمام انواع گیاهان آپارتمانی جدا توصیه نمی شود. اما موارد مصرف برای تمامی گیاهان یکسان نیست وباید زیرنظر کارشناس گیاهان آپارتمانی مورد استفاده قرارگیرد. حتی در بعضی موارد منع مصرف دارد. ازجمله زامیفولیا وسانسوریا و شفلرا و...

 

کود ضد تنش آمینو اسید

این کود همانطور که از نامش پیداست، ازشوک شدن گیاه جلوگیری کرده و ترکیباتش نیز ضد تنش و محرک رشد می باشد، به گونه ای است که باعث رشد گیاه هم می شود.

                                                                                                               

علاوه بر آن اگر گیاه شما به حرکت و جا به جایی حساس است، مثل گیاه کروتون،بنجامین و... باید حتما از این کود به آن بدهید تا از تنش برای گیاه جلوگیری شود. هردو ماه یکبار و با تغییرفصل و قبل و بعد از تعویض خاک وگلدان و همچنین برای گیاه تازه خریداری شده محلول پاشی این کود ضروری وحتمی است.

 

 

(HB)هورمون بوستر،اچ بی- افزایش شاخ و برگ

کود افزایش شاخ و برگ نیز یکی دیگر از بهترین کودها برای گیاهان آپارتمانی می باشد.این هورمون مناسب گیاهانی است که مدتی است دچار توقف رشد شده اند و دیگر طراوت و شادابی قبل را ندارند.

                                                                                                                   

و یا حتی برای گیاهانی که سرحال هستند هم مفید است و رشدشان را دوچندان میکند. برای خرید هورمون اچ بی به این صفحه مراجعه کنید.

این کود متخص تمام گیاهان آپارتمانی است و همانطور که از اسمش پیداست ، سبب تحریک شاخه و برگ گیاه می شود. اولین علامت کمبود نیتروژن در گیاه تغییر رنگ برگها از سبز روشن به سبز مایل به زرد است. اگر گیاه شما با چنین علائمی درگیر است حتما از کود افزایش شاخ و برگ استفاده نمایید.

بعد از استفاده از این کود ، گیاه از نظر شکل ظاهری برگها (رنگ )به شکل دلخواه در می آید و طراوت به گیاه شما باز می گردد.

 

کودپتاسیم بالا (12.12.36) 

یکی دیگر از کود هایی که به معنای واقعی کلمه معجزه می کند همین کود پتاسیم یا همون 12.12.36 است.

این کود همانطور که از اسمش پیداست ، سبب رشد عرضی و تحریک گیاه برای شکوفه زدن و بالا بردن مقاومت گیاه در برابر سرما می شود. بطور کلی کود پتاسیم یکی از انواع کود شیمیایی است که در صورت توقف رشد گل یا نیاز به افزایش شاخه ها و جوانه های گیاهان آپارتمانی مورد استفاده قرار می گیرد و باعث پرشدن سطح گلدان می شود.

 

                                                                                   

بعد از مصرف این کود ، گیاه یا مورد نظر نسبت به قبل سرحال و شاداب تر و پر گل تر از قبل می شود.

کود کاکتوس

از جمله بهترین کود ها برای انواع کاکتوس ها ، کود کاکتوس می باشد.

خرید کود کاکتوس پروتکت به عنوان بهترین کود مخصوص کاکتوس بعد از آزمون و خطاهای بسیار بر روی انواع کاکتوس ها ، انتخاب شده است. استاندارترین نوع کود مخصوص کاکتوس ها بوده و هست.

                                                                     

اگرچه کاکتوس ها به غذای کمی احتیاج دارند اما برای رشد بهتر باید از کود کاکتوس استفاده شود. به طور کلی ، این گیاهان می توانند در ترکیبات مختلف خاک کاکتوس زندگی کنند ، ولی همیشه باید برای رشد مناسب آنها کوددهی مخصوص‌شان را فراموش نکنید.

 

کود تقویت ریشه ( فسفر بالا،ریشه زایی)

یکی از بهترین کود های گیاهان آپارتمانی چیزی نیست جز کود فسفر بالا یا همان ریشه زایی

بطور کلی این کود مخصوص تقویت و گسترش ریشه ی تمامی انواع گیاهان است. علاوه بر آن این کود سبب ترمیم ریشه های از بین رفته و رشد زایشی گیاه وایجاد تنجوش و پاجوش گیاه نیز می باشد. برای خرید کود تقویت ریشه به این لینک مراجعه کنید.

                                                                                                      

 • بهبود مکانیسم ریشه زایی در نهال ها و قلمه ها
 • افزایش مقاومت در برابر تنش ناشی از پیوند نهال یا قلمه
 • گسترش سریع سیستم ریشه پس از پیوند گیاه
 • تقویت سیستم رویشی برای رشد

 

کود کلات آهن

مورد بعدی از بهترین کودها مخصوص گیاهان آپارتمانی مخصوصا گیاهان برگ سبز ،کود آهن است.

                                                                                                               

لازم وضروری است به عوامل کمبود آهن در گیاه توجه کنید. چون بسیار می تواند برای گیاه خطرناک باشد و موجب از بین رفتن کامل گیاه می شود. دو مورد از نشانه های بارز کمبود آهن در گیاه:

 1. زرد شدن برگ گیاه
 2. تغییر رنگ برگ های گیاه (مثلا از سبز تیره به سبز روشن)

اگر این نشانه ها را در گیاه خود مشاهده کردید ، باید بدانید که گیاه از کمبود آهن رنج می برد و باید هرچه سریع تر از کود آهن برای آن استفاده نمایید. حتما توجه داشته باشید که دقیقا به اندازه ای که روی بسته بندی نوشته شده از کود آهن استفاده کنید و نه بیشتر

                                                                                 ارتباط با وات ساپ 09022682055

کودهورمون سیتوکینین (محرک پاجوش دهی)

معرفی هورمون سیتوکینین

سیتوکینین ها گروهی از تنظیم کننده های رشد گیاهان هستند که مراحل مختلف رشد گیاهان را تحت تاثیر قرار می دهند. این هورمون ها بیشتر در گیاهان پیچیده، باکتری، خزه ها و قارچ ها یافت می شود. جالب است بدانید که حدود 200 گونه مختلف از سیتوکینین ها وجود دارد. اکثر این قبیل هورمون ها در ریشه گیاهان تولید می شوند؛ برخی از آنها نیز در شاخه های در حال رشد به وجود می آیند. اگر به دنبال خرید این هورمون هستید، باید بدانید که سیتوکینین در رشد گیاهان مانند یک معجزه عمل می کند.

اگرچه اغلب متخصصان ما را به مصرف این هورمون به منظور تقویت گل وگیاهان آپارتمانی خود تشویق می کنند، اما کمتر کسی از چگونگی اثرگذاری آن بر گیاهان اطلاع دارد. در صورتی که تا به حال نیز از این هورمون استفاده نکرده اید، دانستن ویژگی های این هورمون خالی از لطف نخواهد بود. رشد گیاهان ارتباط مستقیمی با میتوز دارد. میتوز سلول های آسیب دیده را جایگزین می کند و به این ترتیب موجب رشد گیاهان می شود.

اما باید توجه داشته باشید که تولید پروتئین در گیاهان در عملکرد میتوز تاثیرگذار است. اینجا است که نقش مهم سیتوکینین مشخص می شود؛ در واقع این هورمون با تولید پروتئین به افزایش تقسیم سلولی کمک می کند. استفاده از این هورمون نتایج زیر را به دنبال خواهد داشت:

 • افزایش شاخه های جانبی در گیاهان پیازی و ریزومی
 • افزایش شاخه های جانبی و پاجوش دهی در گلهای زاموفیلیا و سانسوریا
 • باعث مقاومت گیاهان در برابر برخی باکتری ها می شود.
 • به جای هرس گیاهان جهت پرپشت شدن می توان از هورمون سیتوکنین استفاده کرد.

     

                                                                                                                                           

موارد مصرف هورمون سیتوکینین

حتما می پرسید این هورمون شگفت انگیز برای چه گیاهانی قابل مصرف است؟ باید بگوییم که اثرات هورمون شاخه زایی سیتوکینین در بسیاری از گیاهان کاملا مشهود خواهد بود. از این هورمون با توجه به ویژگی های منحصر به فرد آن به منظور تقویت بسیاری از گیاهان استفاده می شود. به طور مثال این هورمون در کشت بافت گیاهانی مانند داوودی و میخک استفاده می شود. توجه داشته باشید که این مثال تنها گوشه ای از کاربردهای سیتوکینین است. اگر در رابطه با کاربرد این هورمون در باغبانی می پرسید، توجه شما را به موارد زیر جلب می کنیم:

 • تشکیل ریشه: برخی از این هورمون ها از تشکیل ریشه جلوگیری کرده و برخی دیگر به این فرآیند کمک می کند.
 • تاخیر در پیری برگ ها: پیری برگ ها را به تاخیر می اندازد و موجب جوان ماندن گیاهان می شود.
 • جلوگیری از ریزش گل، برگ و میوه: هورمون سیتوکینین بر رشد گیاهان شما تاثیر مثبت دارد و از ریزش برگ ها و میوه های آن جلوگیری می کند.
 • تاثیر مثبت در پارتنوکارپی: پارتنوکارپی به میوه های بدون دانه می گویند که این هورمون در ایجاد آنها بسیار موثر است.
 • افزایش گلدهی در گیاهان: سیتوکینین منجر به گلدهی اغلب گیاهان می شود.
 • افزایش شاخه زایی: اگر از این هورمون در اوایل تابستان استفاده کنید، شاهد افزایش شاخه زایی خواهید بود.
 • افزایش جوانه زنی بذرها: بذرها را به مدت یک روز در این هورمون قرار دهید و به روند جوانه زنی آن ها سرعت ببخشید.

امروزه بیشترین کاربرد این هورمون در افزایش شاخه های جانبی گیاهان است. درواقع با مصرف سیتوکینین شاهد پاجوش زنی گیاهان خواهید بود. به این ترتیب از رشد طولی گیاه خود جلوگیری کرده و گیاه تشویق به تولید شاخه های بیشتری می شود. همچنین در گیاهانی که پیاز و ریزوم دارند، استفاده از سیتوکینین افزایش پاجوش در آن ها را به دنبال دارد.برای خرید این محلول سیتوکینین معجزه گر به این لینک مراجعه کنید.

 

کود میکرو معدنی(حاوی مواد ریزمغذی)

کود میکرو یک کود عمومی پرکاربرد است که اغلب در برنامه غذایی گیاهان نادیده گرفته می‌شود. در کنار عناصر اصلی پرمصرف، گیاه به عناصر کم‌ مصرف‌ تر هم نیازمند است و کمبود آنها می‌تواند سلامت گیاه را به خطر بیندازد؛ بنابراین امروزه یک کود عمومی با عنوان کود میکرو جداگانه هم تولید شده تا نیاز گیاهان به این ریزمغذی‌ها برطرف شود. با وجود اینکه بسیاری از کودها با ریزمغذی‌ها غنی می‌شوند اما باز هم به دلیل اهمیت این کود، به صورت جداگانه و تک محصولی هم تولید و بسته‌بندی می‌شود تا در صورت نیاز بیشتر به این ریزمغذی‌ها و صلاح دید کارشناسان در برنامه غذایی گیاهان و درختان گنجانده شود. این کود در بالا بردن کیفیت، سلامت، ظاهر و حتی رنگ میوه‌ها و برگ‌ها تأثیر می‌گذارد و موارد استفاده گسترده‌ای دارد.

                                                                                         

کود میکرو پودری Protect Plant

این کود میکرو از مواد اولیه خارجی (اسپانیایی) و با کیفیت تهیه و بسته‌بندی شده است. با توجه به اینکه این کود می‌بایست در آب حل شود طوری فرموله شده تا به خوبی در آب حلالیت داشته و به راحتی در دسترس ریشه‌های گیاه قرار گیرد و در نهایت جذب شود. خرید کود میکرو پروتکت نیچر در مواردی که نیاز به محلول پاشی هم باشد قابل استفاده است و در برخی موارد و البته در صورت صلاح دید کارشناس می‌توان آن را با برخی کودها اختلاط کرد تا به نتیجه دلخواه و مورد نظر رسید.

برای استفاده از این کود به مقدار ۵ گرم معادل یک قاشق چای‌خوری از این پودرکریستالون را در یک لیتر آب حل کنید و هر دو ماه یکبار به صورت یک وعده آبیاری به گیاه بدهید. در صورت نیاز این فاصله زمانی ممکن است تغییر کند.

کلام آخر

یافتن کود مناسب برای گیاهان آپارتمانی همیشه آسان نیست. نکات بسیار زیادی برای انتخاب وجود دارد ، شاید تشخیص این که کدام کودها واقعاً درست کار می کنند سخت باشد.

یکی از بزرگترین جنبه هایی که باید در نظر داشته باشید این است که درباره گیاهان خود هرچه بیشتر تحقیق کنید. اما به طور کلی تمام این کود هایی که معرفی شد، پس از آزمون و خطاهای بسیار ارائه شده اند و تاثیرگذازی آنها بطور کامل تضمین داده می شود.

درنهایت خوشحال می شویم که به این مطلب امتیاز دهید و آن را به دوستان خود نیز معرفی نموده و به اشتراک بگذارید.