آخرین بروز رسانی قیمت ها 1403/04/24 یکشنبه
سبد خرید

گاهی روزهای گرم تابستان، عصرها و شب‌های خنک و دل‌نشینی دارد که فرصت مناسبی برای وقت‌ گذراندن در هوای آزاد و لذت ‌بردن از نسیم خنک تابستانی است. اگر اهل گل و گیاه باشید، احتمالا همیشه برای حیاط، باغچه یا گوشه سبز خانه‌ تان در فصل‌های مختلف برنامه‌های خاصی دارید. در این مقاله، گلهای تابستانی مناسب باغچه و فضای بیرون را به شما معرفی می‌کنیم: گلهایی که بی ‌شک جلوه بی‌نظیری به محیط پیرامون‌ خود می‌بخشند.


1. بگونیا

 

بگونیا رنگ‌های متنوعی دارد و گیاه بسیار مناسبی برای محیط‌های کم‌‌نور به حساب می‌آید. بگونیا برگ‌های مومی پرپشت زیبایی دارد که هم در باغچه برای مرزبندی و هم در گلدان در ترکیب با گل‌های دیگر جلوه خاصی دارد. نگهداری از این گیاهان ساده است و نیازی نیست برای پرپشت‌ شدن این گلهای تابستانی، گل‌ها و برگ‌های پژمرده آنها را هرس کنید.

 


2. سوسن چشم‌ سیاه

 

رودبکیا، کوکب کوهی یا سوسن چشم‌ سیاه رنگ‌های متنوعی بین زرد روشن تا نارنجی تیره دارد. سوسن سیاه گلی پایا است که در بهترین حالت ۱٫۲ متر پهنا دارد. این گل یکی از بهترین گلهای تابستانی و مناسب برای ترکیب با سایر گل‌ها است.

 


3. گل کاغذی؛ از گلهای تابستانی مناسب باغچه

 

این گل با نام علمی «بوگین ویلیا» در آب‌ وهوای گرم همیشه گل خواهد داشت. گل کاغذی در مناطق چهارفصل، جزو گلهای تابستانی محبوب است. سرخابی و صورتی رنگ‌های معمول این گل زیباست که جلوه خاصی به محیط می‌بخشد. گل کاغذی به‌ دلیل داشتن گلبرگ‌های نازک به این نام خوانده می‌شود. این گل گیاهی بالارونده است و اگر آن را نزدیک پرچین یا دیوار بکارید، ظاهر بسیار زیبایی پیدا خواهد کرد.

 


4. حسن‌یوسف؛ از گلهای تابستانی مناسب باغچه

 

حسن ‌یوسف یکی از گیاهان تابستانی یکساله است که به ‌شدت نور خورشید را دوست دارد.گونه‌های دیگری از حسن‌یوسف نیز وجود دارند که به نور کمتری نیاز دارند. رنگ‌های متنوع این گیاه زیبایی خاصی به محیط می‌بخشد. حسن‌یوسف با روش قلمه‌زنی یا کاشت بذر گل در تابستان به‌راحتی تکثیر می‌شود. برای روش اول، تنها کافی است ساقه را از قسمت زیرین برگ جدا کنید و در لیوان آب قرار دهید. پس از چند هفته، ریشه‌های جدید آن نمایان می‌شوند.

 


5.گل کوکب

 

کوکب یکی از سرشناس‌ترین گلهای تابستانی است که در رنگ‌ها و اندازه‌های بسیار متنوعی دیده می‌شود. ساقه‌های محکم کوکب کمک می‌کند چیدمان و آرایشی عالی در باغچه به‌ وجود بیاید. توصیه‌ای حرفه‌ای برای نگهداری از کوکب در خانه: ساقه‌های تازه ‌بریده‌ شده را در آب گرم (۷۰ درجه سانتی‌گراد) قرار دهید و اجازه دهید به دمای اتاق برسد. با این کار عمر گل‌های شما بیشتر می‌شود. نمونه مینیاتوری گل کوکب با نام «لولی‌پاپ» یا «پومپوم» با گل‌هایی به‌اندازه تقریبی ۵ سانتی‌متر وجود دارد. وسعت گل‌های نوع درشت‌تر کوکب با نام «دینر پلیت» به ۳۸ سانتی‌متر می‌رسد. این گل برای آب‌وهوای بسیار گرم مناسب نیست.

 


6.گل مینا

 

گل مینا هم یکی از گل‌های زیبای تابستانی است. این گل شباهت زیادی با گل بابونه دارد و گاهی با آن اشتباه گرفته می‌شود. از انواع گل مینا می‌توان به «گل مارگریت» (تصویر بالا) یا «شستا» اشاره کرد که دارای رنگ سفید خالص است و جزو گلهای تابستانی محبوب شمرده می‌شود. این گل در گرمای تابستان به‌خوبی رشد می‌کند. برای تشویق گل مینا به رشد و گل‌دهی بیشتر می‌توانید پس از پایان گل‌دهی، ساقه‌های گیاه را جدا کنید.

 


7.شمعدانی؛ از گلهای تابستانی مناسب باغچه

 

گل شمعدانی یا «سوزن چوپان» رنگ‌های بسیار زیبا و برگ‌های معطری دارد. شمعدانی در رنگ‌های صورتی، مرجانی، قرمز و سفید یافت می‌شود. یکی از گلهای تابستانی مناسب برای کاشت در سبدهای آویزان، گلدان یا باغچه همین گل شمعدانی است. قاعده‌ای ساده درباره شمعدانی‌های عطری و رونده این است که خاک گیاه باید همیشه مرطوب باشد. گل‌ها و برگ‌های خشک‌ شده را از ساقه جدا کنید تا رشد گیاه بیشتر شود.بنابراین تمام گلهای تابستانی به مراقبت نیاز دارند.

 

 

بیشتر بخوانید: برای نگهداری از گیاهان درفصل تابستان و گرما بیشتر بدانید.

 


8.شاه‌پسند؛ از گلهای تابستانی مناسب باغچه

 

اگر دوست دارید پروانه‌ها ومرغ مگس تابستان‌ها به باغچه شما بیایند، پیشنهاد می‌دهیم گل شاه‌پسند یک‌ساله را که با نام «لنتانا» نیز شناخته می‌شود، انتخاب کنید. این گیاه که به‌ صورت درختچه‌ای رشد می‌کند، مقاومت خوبی دربرابر گرما دارد. اگر شاه‌پسند را در گلدان آویزان یا گلدان‌های پشت‌پنجره‌ای بکارید، شاخ‌وبرگ‌های آبشاری آن بسیار جذاب خواهد شد. پس از اولین دوره گل‌دهی، گیاه‌ را هرس کنید تا شکل آن حفظ شود و بتواند دوباره گل بدهد.

 


9.گل جعفری؛ از گلهای تابستانی مناسب باغچه

 

احتمالا همیشه گونه‌ای از گل جعفری را در باغچه‌ها دیده‌اید. این گل با گل داوودی هم‌خانواده است و گل‌برگ‌های پر و باشکوهی دارد. گل جعفری در رنگ‌های زرد و طلایی پیدا می‌شود و گیاهی است که پشه‌ها را دور می‌کند. این گل زیبا در کنار باغچه سبزیجات، کنار ایوان، در پاسیو و در گلدان عالی است.

 


10.اطلسی

 

گلبرگ‌های اطلسی شبیه به ترومپت‌اند و در اندازه‌های کوچک و بزرگ یافت می‌شوند. اطلسی یکی از گلهای تابستانی عاشق آفتاب است و می‌تواند سطح باغچه را به‌ خوبی بپوشاند یا در گلدان و پشت پنجره به‌ شکل آبشاری دلربایی کند. گل‌های اطلسی رنگ‌های بسیار متنوعی دارند و همین موضوع این گلها را به یکی از محبوب‌ترین گلهای تابستانی یک‌ساله تبدیل کرده است.

 


11.میمون

 

یکی از سرگرمی‌های کودکان و حتی بزرگ‌سالان در برخورد با گل میمون، فشاردادن کناره‌های گل به‌ شکلی است که گویی درحال حرف‌زدن است. گل میمون گیاهی‌ یک‌ساله است و نور خورشید و قسمتی سایه را می‌پسندد. گل‌دهی آن از اوایل بهار و تابستان آغاز می‌شود و بار دیگر اواخر تابستان و اوایل پاییز با آبیاری یک‌ روز در میان، گل‌دهی خواهد داشت.

 


12.آفتاب‌گردان

 

گل آفتاب‌گردان یا آذرگون یکی از مرتفع‌ترین گلهای تابستانی است. پیشنهاد می‌کنیم این گل را در قسمت پشتی باغچه یا به‌ شکل دسته‌ای در یک جا بکارید. این گل تقریبا مقاومت خوبی دارد و در نیمه تابستان تا اوایل پاییز گل می‌دهد. مراقب باشید که هنگام رسیدن دانه‌های آفتاب‌گردان، پرنده‌ها و سنجاب‌ها نیز به‌دنبال لذت‌بردن از این دانه‌های خوش‌مزه خواهند بود.

 


 13.تاج‌خروس؛ از گلهای تابستانی مناسب باغچه

 

تاج‌خروس یا «آمارانتوس» یکی دیگر از گلهای تابستانی محبوب است که حدود ۴۵ تا ۱۸۰ سانتی‌متر رشد می‌کند. تاج‌خروس در رنگ‌هایی مثل قرمز، نارنجی، طلایی، سبز و بنفش وجود دارد. این گیاه یک‌ساله ازطریق کشت مستقیم بذر یا نشاکاری تکثیر می‌شود. نکته دیگر درباره این گل این است که خاک مرطوب، سایه و جابه‌جایی را تحمل نمی‌کند.

 


14.گازانیا

 

اگر محیط آفتابی، گرم و خشکی دارید، انتخاب گازانیا بسیار هوشمندانه خواهد بود. این گل در رنگ‌های قرمز، صورتی، برنز، نارنجی و زرد درخشان یافت می‌شود. گازانیا در سبدهای گل نیز بسیار جلوه‌ گری خواهد کرد.
 


15.رعنای زیبا؛ از گلهای تابستانی مناسب باغچه

 

نام دیگر رعنای زیبا، گل شاد است که ظاهری شبیه به آفتاب‌گردان مینیاتوری دارد. رعنای زیبا ترکیبی از رنگ‌های زرد، نارنجی، قرمز و گاهی قرمز تیره دارد. فراموش نکنید که این گیاه را در محیطی روشن و نورگیر بکارید.

 


16.آلاله

 

این گلهای تابستانی زیبا که یادآور گل‌های رز و صد تومانی‌اند، در فصل بهار کاشته می‌شوند و در تابستان گل می‌دهند. آلاله هم نوع یک‌ساله و هم نوع پایا دارد که بسته به محیطی که در آن رشد می‌کند، متغیر است. می‌توانید پس از پایان فصل گل‌دهی، شاخه و قسمت بالایی گیاه را قطع و آبیاری را متوقف کنید تا زمینه برای گل‌دهی سال بعد مهیا شود. این گل نیز هوای آفتابی را می‌پسندد.

 


سخن پایانی

 

هرکسی به رسیدگی به باغچه و پرورش گل و گیاه علاقه ندارد؛ بعضی‌ها به دنبال گل های دائمی هستند که یک بار آنها را بکارند و نگران تروخشک‌ کردنشان در فصل‌های مختلف نباشند.اما علاقه‌مندان به گل و گیاه، با تغییر فصل به تکاپو می‌افتند و شوری پیدا می‌کنند! با تغییر فصل باغچه و تراسشان هم تغییر می‌کند. شما جزو کدام دسته‌اید؟ گلهای تابستانی موردعلاقه شما کدام‌اند؟ برای فصل‌های دیگر چه پیشنهادی دارید؟