آخرین بروز رسانی قیمت ها 1403/04/24 یکشنبه
سبد خرید

 

گل ناز یک گیاه زیبا و گلدار هست که بومی جنوب برزیل و آرژانتین به حساب میاد، این گیاه در بنگلادش با نام گل زمان شناخته میشه دلیل این نامگذاری هم اینه که در یک زمان بخصوص به گل میشینه و شکوفه میده. این گل دارای گونه‌های زیادی هست و جز گیاهان گوشتی ها(ساکولنت ها) محسوب میشه.
رشد این گیاه زیاد هست در ابتدا این گیاه بسیار کوچک می باشد ولی در طول یک سال ۳۰ سانتی متر در صورت داشتن فراهم کردن نیازهای گل ناز به این رشد خواهد رسید. گلهای این گیاه قطری حدود ۲.۵ الی ۳ سانتی متری دارند و با پنج برگ به رنگ های نارنجی، قرمز، صورتی ، زرد و سفید در بازار موجود هستند. این گیاه دارای گونه های مختلفی است که برخی از آنها دارای گل های دو گلبرگی هستند. این گیاه در هوای معتدل بهتر پرورش پیدا میکند و در قدیم یکی از مهمترین گیاهانی بود که در باغها کاشته میشد، بذر این گیاه خیلی ریز هستند.


* نیازها ونگهداری گل ناز


نگهداری گل ناز خیلی راحت و آسونه ،در صورتی که نیازهای گل ناز رو تامین کنید.

 

      پس در ادامه به بررسی نیازهای گل ناز می پردازیم:

 


* نورمناسب گیاه

 

طبیعتا هیچ گیاهی بدون نور نمی‌تواند زنده بماند و تأمین نور هم باید با شدت و مدت زمان مناسب آن باشد. با توجه به اینکه گل ناز در گروه گیاهان ساکولنت یا گوشتی است به همین دلیل نور مستقیم خورشید بهترین گزینه است.گیاه ناز، تقریبا بین 6 تا 8 ساعت به آن نیاز خواهد شد و کمبود نور باعث باز نشدن گل‌های گیاه می‌شود. در مناطقی که اکثرا آب و هوا ابری و بارانی است به خاطر کمبود نور، این گیاه شکوفایی بسیار کمی دارد.به هیچ عنوان داخل منزل و در هوای دم و بسته و کم نور نگهداری نشود.

یکی از اساس ترین نیازهای گل ناز نور هستش، این گیاه هم همانند سایر گیاهان گوشتی به نور مستقیم و محیطی کاملا روشن نیاز دارد.(حدود ۶ الی ۸ ساعت در طول روز روشنایی) کمبود نور منجر به عدم باز شدن گل‌های گیاه میشه. جاب هست بدونید که در روزهای ابری میزان شکوفایی گلهای این گیاه کاهش پیدا میکنه.


 

* کوددهی


بهترین نوع کود برای گیاه گل ناز، کود گیاهان ساکولنتاست و بهتراست که به صورت پیش آماده خریداری کنید. چون ترکیب عناصر مختلفی مثل نیتروژن، فسفر، پتاسیم، کلسیم، منیزیم، فلوئور و سایر عناصر مهم برای رشد گیاه کاملا متناسب با نیاز این گیاه هستند.
در طی فاز رشد، کوددهی نباید بیشتر از یکبار در ماه انجام شود و در طی فاز استراحت یعنی فصل‌های سرد سال، باید کوددهی را کاملا متوقف کنید. ضمنا توجه داشته باشید که این نوع کودها سرعت آزادسازی کمی دارند تا کم کم متناسب با نیاز گیاه عناصر آن آزاد شوند. بهترین شیوه تغذیه و کوددهی به گل ناز یکبار در فصل اردیبهشت و یکبار هم در اواخر مرداد می‌باشد.

شما باید در فصل های گرم سال مخصوصا بهار گیاه را با کود کامل گلدهی هرماه تغذیه کنید. حتما کود را در محلول آب به صورت آبیاری به گیاه بدین.پس محلول پاشی برای گیاه ناز یخی اکیداً ممنوع !

                                                                           

                                                                     

 


* آبیاری

 

گر تا به حال از گیاهان ساکولنت در منزل نگهداری کرده باشید به خوبی می‌دانید که این گیاه نیاز به آبیاری زیاد ندارد.در نگهداری گل ناز در آپارتمان فقط زمانی باید به آن آب بدهید که تا عمق 15 سانتی‌متری خاک باغچه یا 3 تا 4 سانتی‌متری خاک گلدان خشک شده باشد در غیر این صورت ریشه‌های آن در معرض پوسیدگی و بیماری‌های قارچی قرار می‌گیرند.
پس مواقعی که می‌بینید خاک گلدان یا باغچه نمناک یا خنک است به آن آب ندهید.درزمستان هم میزان آبدهی کمتر می‌شود چون تبخیر آب خیلی کند است و زمانی که احساس کردید برگ‌ها در حال چروک شدن هستند به آن آب بدهید.


                                      در برخی منابع ذکر شده که هر 5 تا 7 روز به گیاه آب بدهید که کاملا اشتباه است! یعنی آبیاری تقویمی ممنوع

 

چون بسته به نوع منطقه و میزان نورگیری، سرعت خشک شدن و تبخیر آب و استفاده گیاه از آب متفاوت می‌باشد و نمی‌توان زمان خاصی تعیین کرد. بهترین کار به روش دستی و به شکلی است که توضیح داده شد. گیاه گل ناز نیاز به آبیاری زیاد ندارد. اما چنانچه نیازبه کسب اطلاعات بیشتردراین مورد هستید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله  روش صحیح آبیاری گیاهان را مطالعه بفرمایید.

 

 اگر شما آبیاری زیادی انجام بدین باعث پوسیدگی ریشه گیاه خواهید شد.آبیاری زیاد باعث زرد شدن برگاش و سیاه شدن ریشه می شود.

 


* دما


یکی از نکات مهم نگهداری گل ناز دما محیط نگهداری است، چون حداقل دمایی که میتونه تحمل کنه ۲ درجه سانتی گراد هستش. توجه کنید که گل ناز به هیچ وجه سرما رو دوست نداره ،پس محیط رشد گیاه باید همیشه گرم باشه.

پس در نتیجه گل ناز نسبت به سرما مقاوم نیست. باید در فصل‌های سرد سال حتما در جایی از منزل که هوای متعادلی دارد نگه داشته شود. از طرفی قادر است تا دمای 40 درجه تابستان را تحمل کند و به همین دلیل تا حدی مقاوم به خشکی می‌باشد.
نیاز دمایی گل ناز بسته به مرحله رشد و زندگی متفاوت است. در فاز رشد یعنی از بهار تا انتهای شهریور باید در دمایی بین 22 تا 25 درجه باشد. تا بیشترین میزان رشد و گلدهی را شاهد باشید.
در فصل سرد سال که گیاه وارد فاز استراحت و عدم فعالیت می‌شود برای نگهداری گل ناز، دمای اطراف آن نباید به کمتر از 5 درجه برسد و بهترین دما بین 5 تا 8 درجه است.

حتی اگر در زمان تکثیر این گیاه، گیاهچه های جوان سرما ببینند، گیاهانی ضعیف که در آینده گل‌های کمی تولید می‌کنند، به وجود می‌آید.

 
 

 

 

* رطوبت


برای تأمین رطوبت گیاه گل ناز باید به دقت به این نکات توجه کنید. اولا چون گیاه ساکولنت است نیاز به رطوبت زیاد ندارد در غیر این صورت دچار بیماری‌های قارچی و پوسیدگی ریشه می‌شود پس مناسب کاشت در نواحی شرجی نیست.
از این جمله برخی افراد این گونه برداشت می‌کنند که چون مقاوم به شرایط خشکی است پس برای نگهداری گل ناز کنار دستگاه گرم کننده مثل هیتر یا بخاری مشکلی درست نمی‌شود. در صورتی که در نزدیکی این وسایل گیاه به شدت اذیت می‌شود.
از طرفی نباید هم روی برگ و گل‌های آن آب بپاشید،تا رطوبت مورد نیاز گیاه را – که در سطح خیلی کمی به رطوبت نیاز دارد – جبران کنید. حتی توصیه می‌شود که برای پاک کردن گرد و غبار از برگ‌ها و گل‌ها روی آن آب نریزید و با یک پارچه خشک و نرم این کار را انجام دهید. اگر گیاه ناز را به اشتباه تا مدت زمان زیادی در محیط خشک گذاشته‌اید و می‌بینید که برگ‌ها چروک شده‌اند و در حال واکنش نشان دادن به شرایط خشکی و گرمای زیاد هستند، برای جبران وضعیت فقط گلدان را به جای خنک تری انتقال دهید و روی آن آب نپاشید و در حد مرطوب کردن خاک به آن آب دهید.

 

* خاک مناسب گل ناز


شما می تونید از خاک و ترکیب های خاکی که برای کاکتوس استفاده میشه برای بستر گیاه استفاده کنید. و تنها نکته خیلی مهمی که در خصوص خاک مناسب گل ناز باید توجه داشته باشید اینه که زهکشی خاک خوب باشه تا آب باقی مونده از آبیاری از زیر گلدان خارج بشه. پس بهتره که شما از خاک های سبک برای این گیاه استفاده کنید و هرچقدر این خاک سنگین باشه گلدهی گل ناز رو کاهش میده.


نکته مهم: یکی از پیشنهاد ها برای خاک مناسب گل ناز میتونه از خاک معمولی + خاک برگ و یا خاک معمولی +کود بسیار پوسیده دامی استفاده کرد. خاک برگ و کود دامی نقش مهمی در سبک کردن بافت خاک محل کاشت گیاه دارند.

اگر به خاک مناسب گل ناز احتیاج دارید این محصول را مشاهده کنید.


* زمان تعویض گلدان


برای اینکه به زمان مناسب تعویض گلدان برسید باید ساقه ها و ریشه گیاه رو بررسی کنید اگر گلدان شما پر از ریشه شده بود با تغییر یک سایز در گلدان عمل تعویض گلدان را انجام دهید.

همانطور که گفتیم رشد سالانه گل ناز سریع می‌باشد. پس بهتر است که هر سال گلدان آن را عوض کنید تا ریشه‌های قوی و قدرتمند آن به رشد خود ادامه دهند و بتوانند نمو خوبی داشته باشند. با توجه به اینکه کلا ساکولنت‌ها را در فصل بهارخیلی راحتتر می‌توان جابجا کرد و وارد گلدان دیگری برد.بهتر از گلدان گیاه گل ناز را هم در فصل بهار عوض کنید.

 

دو نکته مهم در تعویض گلدان این گیاه حائز اهمیت است.

 

  •       اول اینکه گلدان انتخابی باید عمق خوبی داشته باشد چون ریشه‌های آن عادت دارند در عمق زیاد خاک فرو بروند و دنبال آب بگردند.

        

  •     دوم اینکه هر سال گلدانی که انتخاب می‌کنید باید چند سانتی‌متر قطر بزرگتری داشته باشد.و توجه کنید که خیلی بزرگتر نباشد چون همه زمان و انرژی گیاه صرف رشد ریشه‌ها برای پر کردن گیاه شده و دیرتطبیق پیدا می‌کند و در گلدهی آن اختلال ایجاد می شود.

 

 

 
 


* هرس گل ناز


یکی از نکات خیلی مهم در نگهداری هر گل و گیاهی هرس می باشد و در نگهداری گل ناز هرس موجب تحریک رشد ساقه‌های جدید و در نتیجه افزایش گلدهی گیاه میشود، برای این کار تا حدود نیمی از ساقه‌هایی را که خیلی بلند شده اند رو کوتاه کنید. اما توجه داشته باشید که آرام آرام انجام دهید به این صورت که هر هفته یک ساقه را انتخاب نموده و عمل هرس را انجام دهید. اگر شما هرس را یکدفعه انجام دهید باعث ضعیف شدن گیاه و از بین رفتن آن خواهید شد.

 

 


* تکثیر گل ناز


تکثیر گل نیاز به دو روش صورت میگیرد که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم:

 

  • تکثیر از طریقه قلمه

  • تکثیر از طریق بذر

 

تکثیر از طریقه قلمه


شما برای تکثیر گل ناز میتونید از روش قلمه استفاده کنید، روش های مختلفی برای قلمه گرفتن از این گیاه وجود داره که ساده ترین و کاربردی ترین اونها قلمه گرفتن از ساقه گیاه است، شما ساقه ای به طول حدود ۱۰ سانتیمتر را انتخاب کنید و برش بزنید و سپس در یک لیوان آب قرار دهید، بعد از حدود یک هفته گیاه شروع به ریشه دهی خواهد کرد، سپس میتوان آن را در مخلوط خاک برگ+ شن و یا کوکوپیت +پرلایت منتقل کرد.البته شما می توانید قلمه رو به صورت مستقیم به خاک سبک منتقل کنید ولی برای این کار به مدت ۲۴ ساعت قلمه را در دمای اتاق بگذارید بماند و سپس به خاک منتقل کنید.
روش دیگه جدا کردن قلمه و کاشت آن بصورت مستقیم در خاک سبک است.

بهترین روش جهت تکثیر این گیاه بدون شک روش قلمه زدن ساقه گیاه است. قلمه زدن گل ناز یخی به طور کلی در آب و یا خاک صورت می گیرد. در ادامه با مراحل کلی قلمه زدن گل ناز یخی آشنا خواهید شد:


•    در ابتدا باید قلمه هایی به طول 6 سانتی متر از گیاه را پیدا کنید. بهتر است برش ها را به صورت اریب انجام شود تا سطح مقطع قلمه های جهت ریشه زدن بیشتر شود.
•    در قدم بعدی باید برگ های پایینی قلمه را حذف کنید و تنها 3 برگ را باقی بگذارید.
•    قلمه ها را در مکانی مناسب قرار دهید مکانی که قرار می دهید باید همیشه به خوبی مرطوب نگه دارید تا قلمه ها به خوبی شروع به ریشه زدن کنند.
•    زمانی که ریشه ها حداقل 5 سانتی متر رشد کردند می توانید گیاهان جدید را به گلدان های مناسب و کوچک منتقل کنید

 


تکثیر از طریق بذر


شما میتوانید از بذر گیاه برای تکثیر استفاده کنید که برای این کار بهتر است در اوایل بهار بذر ها را در خاکی سبک بکارید. اول از همه باید خاک بستر کشت را خوب خیس کنید و سپس که آب های اضافی از زیر گلدان خارج شدن بذرها رو روی سطح خاک پخش می کنیم و سپس یک لایه نازک از خاک را روی بذرها می پاشیم. از یک آب پاش برای آبیاری بذرها تا زمان جوانه زنی استفاده کنید ولی زمانی که بذرها جوانه زده و سبز شدن میتواندی به راحتی گیاه را به صورت معمول ابیاری کنید.

 
 


* مشکلات نگهداری و بیماری های گل ناز


1.    مشکل نماتد ریشه : در اثر فعالیت نماتد گره ریشه علائمی همانند کمبود آب و یا مواد غذایی ایجاد می‌شود. چون این آفت مانع از فعالیت و عملکرد مناسب ریشه‌ها می‌شوند.
2.    بیماری شته گل ناز : این گیاه می‌توان به شته و نماتد گره ریشه اشاره کرد. در مورد نماتد گره ریشه مبارزه خاصی نمی‌توان انجام داد مگر اینکه ارقام مقاوم به این آفت کاشت شود. پوسیدگی ساقه و ریشه در اثر آبیاری بیش از اندازه یکی دیگر از مشکلات این گیاه است.
3.    پوسیدگی طوقه و ریشه : اگر خاک شما سنگین باشه و یا گلدان از زهکشی خوبی برخوردار نباشه این مشکل به وفور دیده خواهد شد.
4.    پژمرده شدن برگ : کوددهی بیش از اندازه باعث پژمردگی و مرگ برگ ها و سرشاخه های خواهد شد
5.    شپشک های سفید رنگ روی برگها وجود دارد: گیاه رو هر دو هفته یکبار با سم های نفوذی سم پاشی کنید.
6.    گیاه گل نمی دهد:  نور گیاه رو بررسی کنید به احتمال زیاد نور کم هست و گیاه رو به محیطی با نور زیاد و مستقیم منتقل کنید.
7.    اگر رشد گیاه کند بود و فاصله برگها زیاد : گیاه احتیاج به تغذیه مصنوعی خواهد داشت همانند دستوری که در بخش تغذیه اعلام شده گیاه را کوددهی کنید.

 

سخن پایانی

در این مطلب از سایت ستاگل همانطور که گفته شد با روش نگهداری گل ناز یخی به طور کامل آشنا شدید. گل ناز یخی را می توانید در گلخانه و حتی باغچه نگهداری کنید. رشد این گیاه زیاد است اما در ابتدا گل ناز یخی بسیار کوچک است اما با نگهداری صحیح و در طول یکسال 30 سانتی متر رشد خواهد کرد. رنگ های این گل ها نارنجی، صورتی، زرد، سفید و قرمز است. این نکته مهم را در نظر داشته باشید این گیاه در آب و هوای معتدل به خوبی رشد می کند.