آخرین بروز رسانی قیمت ها 1403/02/04 سه شنبه
سبد خرید


گیاهان آپارتمانی درست مانند هر وسیله‌ ای در خانه، نیاز به تمیزکردن مداوم دارند. تمیزکردن برگ گیاهان، برخلاف گردگیری قرنیز یا جاروکشیدن فرش، فقط برای تمیزی و زیبایی نیست؛ این‌که آیا گیاهان خود را به‌طور منظم تمیز می‌کنید یا نه و البته نحوه تمیزکردن آن‌ها، می‌تواند بر سلامت گیاهان هم تاثیر بگذارد. به این شکل که روزنه های گیاه مسدود نمی شود و می تواند به خوبی عمل فتوسنتز را انجام دهد ورشد کند.

اگر نمی‌دانید بهترین روش برای تمیز کردن برگ گیاهان آپارتمانی چیست، پیشنهاد می‌کنیم درادامه این مقاله با ما همراه باش.


چرا تمیزکردن گیاهان اهمیت دارد؟
هیچکس گیاهی پر از گرد وغبار را دوست ندارد. مثل همه‌چیز در خانه، اگر گیاهان به ‌طور منظم تمیز نشوند، در طول زمان گرد وغبار، خاک و سایر ذرات روی برگ‌های آن‌ها می‌نشیند. لایه‌ ای از گرد وغبار روی برگ‌های گیاه می‌تواند جذب نور خورشید را کاهش دهد و در توانایی گیاه برای تغذیه از طریق فتوسنتز اختلال ایجاد کند. برای همین توصیه می‌شود که تمیزکردن برگ گیاهان را در برنامه هفتگی کارهای خود قرار دهید.


چند بار درهفته باید گیاهان خود را تمیز کنید؟
هیچ قانون سفت ‌وسختی برای تمیز کردن برگ گیاهان آپارتمانی و اینکه باید چند باردرهفته انجام شود، وجود ندارد. یک قاعده خوب این است که هر بار به گیاه خود آب می‌دهید، برگ‌ها را هم بررسی کنید. اگر گرد وغباری روی گیاه وجود دارد، احتمالا زمان تمیزکردن آن فرارسیده است.
برخی عوامل ممکن است باعث تجمع بیشتر گرد وغبار روی برگ‌های گیاهان ‌شود؛ به‌عنوان ‌مثال، اگر پنجره‌های خود را به‌ طور منظم باز نگه‌ دارید، به احتمال زیاد نیاز است که گیاهان خود را بیشتر از کسی که این کار را نمی‌کند تمیز کنید.


بهترین راهکارها برای تمیز کردن یا رسوب گیری برگ گیاهان
انتخاب بهترین روش برای تمیز کردن برگ گیاه خود به چند عامل بستگی دارد؛ از جمله نوع گیاه و برگ‌ها و میزان کثیف‌ بودن آن‌ها یک گیاه کثیف‌تر، ممکن است به عشق و زحمت بیشتری برای تمیزکردن نیاز داشته باشد.
اگر می‌خواهید بدانید چگونه باید برگ‌های گیاه را تمیز کنید، روش‌های زیادی وجود دارد که آسان‌ترین آن استفاده از اسپری‌های موجود در بازار است. با این وجود اگر دوست دارید گیاهان خود را با روش خانگی تمیز کنید، بهتر است یکی از تکنیک‌های زیر را امتحان کنید.


تمیز کردن گیاهان و گلدان‌ها زیر دوش
یک گیاه آپارتمانی کوچک‌ را برای شستشوی سریع می‌توانید داخل سینک قرار دهید؛ اما اگر گیاه شما گلدانی بزر‌تر دارد، می‌توانید از دوش برای تمیزکردن آن استفاده کنید. اگر یک سردوش جداشدنی داشته باشید که به شما امکان بدهد فشار آب را تنظیم کنید، بهتر عمل می‌کند؛ زیرا نیروی زیاد آب می‌تواند به برگ‌ها آسیب برساند یا آن‌ها را از روی شاخه جدا کند.

برای تمیزکردن برگ گیاهان با این روش باید:
1.    گیاه خود را داخل وان یا زیر دوش قرار دهید.
2.    با استفاده از آب ولرم، برگ‌های گیاه را به‌ آرامی بشویید تا گردوغبار و زباله‌ها از بین بروند.
3.    قبل از این‌که گیاه را به‌ جای خود برگردانید، آن را در هوایی آزاد قرار دهید تا خشک شود. اگر عجله دارید، می‌توانید از حوله کاغذی یا یک پارچه میکروفیبر برای این کار استفاده کنید.


نحوه گردگیری برگ گیاهان با پارچه نخی گردگیر
اگر به‌ اندازه کافی خوش‌شانس نیستید که گیاه غ ول ‌پیکر خود را به‌ راحتی به حمام منتقل کنید و بشویید، می‌توانید از یک پارچه میکروفیبر خشک یا گردگیر استفاده کنید.


تمیزکردن برگ گیاهان با گردگیر بسیار ساده است؛ فقط کافی‌ست :


1.    به‌ آرامی برگ‌ها را به‌صورت جداگانه با یک پارچه میکروفیبر نرم پاک کنید و برای یک گیاه بزرگ ‌تر از گردگیر کمک بگیرید.
2.    به‌عنوان یک تمرین کلی، هر زمان که سایر قسمت‌های خانه خود را گردگیری می‌ کنید، از گردگیر برای تمیزکردن گیاه خود هم استفاده کنید.


تميز كردن برگ گياهان با روغن زیتون
اسیدهای چرب، انواع ویتامین ها ومواد معدنی مانند کلسیم، منیزیم و آهن، همگی در روغن ‌زیتون به ‌وفور یافت می‌شوند. این اجزاء ممکن است شما را وسوسه کند که از آن‌ها برای تمیزکردن برگ گیاهان خود استفاده کنید. با این ‌حال، روغن‌ زیتون نباید روی برگ‌های گیاه استفاده شود. این روغن می‌تواند به برگ‌ها آسیب برساند، تجمع گرد وغبار روی آن‌ها را تسریع کند و آفات بیشتری را جذب گیاه کند.  


تميز كردن برگ گياهان با آبلیمو و سرکه
تمیزکردن برگ گیاهان با سرکه، یکی راه‌های پرریسک است؛ مگر زمانی که به‌ شدت در آب رقیق شود. در این صورت می‌تواند برای از بین بردن رسوبات معدنی آب روی برگ‌های شما موثر باشد. توجه داشته باشید که این روش می‌تواند باعث سوختگی و تغییر رنگ شیمیایی، به‌ویژه گیاهانی با برگ‌های نازک‌تر، نرم‌تر و ظریف‌تر شود. یک قاشق چای‌خوری سرکه مخلوط‌ شده در یک پارچ آب می‌تواند به‌طور موثر برگ‌های گیاه شما را تمیز کند.
برای تمیز کردن برگ گیاهان آپارتمانی، آب‌ لیمو هم مانند سرکه خطرات مشابهی را به همراه دارد و باید رقیق شود. تقریبا نصف آب یک لیموترش را در یک پارچ آب بریزید و با یک پارچه نرم روی برگ گیاهان خود بکشید تا شاهد از بین رفتن رسوبات آب از روی برگ‌ها باشید.


جمع بندی


تمیزکردن برگ گیاهان کاری تخصصی، زمان‌بر و چندان سخت نیست؛ فقط باید با روحیات و نیازهای گیاهان آپارتمانی خود به‌خوبی آشنا باشید و یکی از روش‌های گفته‌ شده را برای تمیزکردن آن‌ها استفاده کنید. فراموش نکنید استفاده از آب البته بدون کلرو املاح، بهترین روش برای تمیز کردن برگ گیاهان آپارتمانی به شمار می‌رود و بعد از آن می‌توانید به سراغ روش‌های دیگر بروید.


 که پیشنهاد مجموعه ستاگل ساده ترین، سریعترین و بی خطر ترین روش برای تمیز و براق کردن برگ گیاهان ،استفاده از اسپری و محافظت کننده شاینی است.