آخرین بروز رسانی قیمت ها 1403/03/08 سه شنبه
سبد خرید

 

 

روش صحیح آبیاری گیاهان آپارتمانی


یک گیاه برای ادامه حیات، چند نیاز اساسی دارد که این نیازها شامل نور، خاک و آبیاری درست و به موقع می‌باشند. پس باید این نکته را در نظر بگیرید که بسیاری از افراد با آبیاری گل‌ های آپارتمانی خود به صورت افراطی باعث نابودی آن‌ها می‌شوند. در واقع آبیاری گیاهان و دانستن روش صحیح آبیاری آن‌ها، یکی از مهم‌ترین نکات آموزشی برای نگهداری گیاهان در خانه است.

روش صحیح آبیاری گل های آپارتمانی در فصول مختلف و شرایط محیطی گوناگون، متفاوت بوده و یکی از عوامل حتمی برای زیست آن‌ها محسوب می‌شود.


توجه داشته باشید که یکی از علايم آبیاری گیاهان بیش از نیازشان، زرد شدن برگ تحتانی آن‌هاست که در گیاهی نظیر دیفن باخیا اتفاق می‌افتد. البته در برخی از آن‌ها نیز مانند گل لیندا، لخت و شل شدن برگ‌های فوقانی نشانه آبیاری زیاد است. پس آبیاری گل‌های آپارتمانی بیش از اندازه سبب بروز علائمی در ظاهر این گیاهان می‌شود که شناسایی به موقع آن‌ها می‌توان به سلامت گیاه شما کمک کند.

 


پیشنهاد می‌کنیم اگر در منزل گیاهان مختلفی دارید، حتما این مقاله را مطالعه کنید؛ چون با یادگیری روش صحیح آب دادن به گلدان خود در خانه، دیگر شاهد خرابی گل‌های آن نخواهید بود.


نحوه صحیح آبیاری گیاهان به چه صورت است؟


یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید در نظر بگیریم این است که عمق آبیاری برای یک گیاه خانگی، چقدر باشد؟ در پاسخ باید بگوییم که به طور مطلوب برای اکثر گیاهان، بهتر است آبیاری را با سرعت کم و تا زمانی که آب از سوراخ انتهای گلدان خارج شود، ادامه دهید. اینگونه مطمئن می‌شوید که آب به تمام قسمت‌های گلدان رسیده چون ممکن است ریشه گیاه تا انتهای گلدان رشد کرده باشد.


از طرفی این کار باعث می‌شود که ریشه گیاه هم به سمت پایین رشد کند. ضمن اینکه از این طریق شما از باز بودن سوراخ انتهایی گلدان خود نیز مطمئن خواهید شد. اگر متوجه شدید آبی از گلدان خارج نمی شود، باید چک کنید. ممکن است راه سوراخ توسط شن ها و… مسدود شده باشد. پس از خروج آب اضافه از گلدان، حتما زیرگلدانی را تخلیه کنید؛ چرا که تجمع آب، مانع تنفس ریشه خواهد شد.

 

 


چگونه میزان رطوبت خاک گیاه را بررسی کنیم؟


 قبل از آبیاری، باید چک کنیم که آیا گیاه‌مان واقعا به آب نیاز دارد یا خیر؟ برای این‌کار باید بدانیم که چگونه میزان رطوبت خاک را برای گیاه آپارتمانی خود بررسی کنیم؟ سطح خاک ممکن است به نظر خشک و بی آب باشد، اما لایه های زیرین آن هنوز مرطوب باشند. ابتدا انگشت خود را به اندازه ی دوبند انگشت در خاک فرو می‌بریم، اگر با انگشتمان احساس خشکی کردیم، زمان آبیاری فرارسیده است. یا ازروش سیخ چوبی استفاده می کنیم.
هتر است این کار را چند دوره تکرار کنید تا برنامه آبیاری گیاه‌تان را با توجه به محیط زندگی خودتان و شرایط دما، نور و میزان رطوبت محیط به دست بیاورید.

 


تشخیص چگونگی آبیاری در گیاهان مختلف


اکثر گیاهان ترجیح می‌دهند در خاک مرطوب زندگی کنند(نه خیس و آبدار! فقط مرطوب). خوشبختانه با خاک‌های مخلوط شده که برای زه‌کشی خوب، ترکیب می شوند، این امر میسر می‌شود. با این حال گیاهان مختلف، نیازهای رطوبتی بسیار متفاوتی دارند. بعضی از گیاهان دوست دارند خاکشان کاملا خشک باشد یا برخی دیگر ترجیح می‌دهند بین دو آبیاری، خاکشان کمی رطوبت خود را از دست داده باشد.
گیاهان نازپرورده ای نیز وجود دارند که اگر خاکشان فقط کمی خشک شود، همه‌ی جوانه‌ها و برگ‌های خود را می‌سوزانند. با این حال، به عنوان یک قاعده ی کلی، گیاهان گل‌دار دوست ندارند که خاکشان کاملا خشک شود
به عنوان مثال ساکولنت‌ها ترجیح می‌دهند، خاکشان تقریبا خشک شود یا دما و رطوبت موردنیاز نخل مرداب خاص و ویژه است. این گیاه هوای گرم و مرطوب را می‌پسندد. سبزیجات (به خصوص سبزیجات آبدار: مانند گوجه فرنگی) دوست دارند مرطوب نگه داشته شوند و به آب زیادی احتیاج دارند. برخی گیاهان دارویی نیز (مانند: ریحان، رزماری و آویشن) علاقه دارند بین دو آبیاری، خاکشان کمی خشک شود و این کار عطر و طعم آن ها را قوی‌تر خواهد کرد در حالی که گیاه بامبو لوتوس به خاک همیشه مرطوب احتیاج دارد.
اگر نیاز آبی گیاهانتان را فراموش می‌کنید، یک پیشنهاد برای شما داریم: از راه‌های به خاطر سپردن دوره آبیاری گیاه این است که روی گلدان یا کنار گیاه، از تگ‌هایی استفاده کنید و روی آن ها یادداشت کنید که چقدر به گلدان آب دهیم.


بهترین زمان آبیاری گیاهان چه ساعتی در روز است؟


ریشه گیاهان، صبح ها و شب‌ها بیشترین جذب آب را دارند و کمترین مقدار آن هنگام ظهر است. با این حال بهترین زمان آبیاری، صبح‌ها قبل از رسیدن اشعه‌های خورشید به گیاه است.
بهتر است بدانید آب دادن به گیاهان در شب نیز ایده‌ی خوبی نیست. چرا که به دلیل نرخ کم تبخیر، آب در طول شب، روی برگ‌های گیاه و اطراف ساقه‌ها می‌نشیند. اینگونه گیاه بیشتر در معرض انواع بیماری‌های قارچی از جمله کپک پودری قرار می‌گیرد.

 


چه آبی برای آبیاری گیاهان مناسب است؟


از دادن آب خیلی سرد، گرم و کلردار به گیاهان خودداری کنید. همچنین سعی کنید آبی که به گلدان‌ها می‌دهید، حتما از حداقل 1 ساعت قبل در دمای محیط قرار گرفته باشد تا هم کلر آب از بین برود و هم اینکه با محیط هم دما شود. با این کار به دلیل اختلاف دما، به گیاه شوک وارد نمی‌شود. به عنوان مثال برخی گیاهان حساس، مانند: بنجامین و بونسای جینسینگ، به آب خیلی سرد یا گرم حساس بوده و شوک وارده را با ریزش برگ‌هایشان به شما نشان خواهند داد.


در هوای سرد آبیاری گیاهان متفاوت است؟


در فصل پاییز که هوا به مرور سردتر خواهد شد و به خصوص در فصل زمستان، اکثر گیاهان به اصطلاح به خواب می‌روند. پس باید بدانیم که با سرد شدن هوا شیوه آبیاری گیاه آپارتمانی چه تغییر می‌کند؟ در این زمان گیاهان کمترین میزان رشد را داشته و سوخت و ساز گیاه نیز کاهش می‌یابد. علاوه بر این، نرخ تبخیر نیز در این فصول کمتر خواهد بود. بنابراین باید میزان آبیاری را کاهش داده و فواصل بین دو آبیاری را افزایش دهید. با این حال همانطور که بالاتر گفته شد بهتر است قبل از آبیاری، سطح خاک را با دست لمس کنید که خاک تقریبا رطوبت خود را از دست داده باشد؛ چرا که آبیاری زیاد، منجر به باتلاقی شدن خاک و پوسیده شدن ریشه و در نهایت، مرگ گیاه می شود.


هنگام آبیاری گیاهان بهتر است درکدام قسمت آب نریزد؟


برخی از گیاهان اگر درمعرض نورخورشید، برروی برگ هایشان آب بریزد، دچار آفتاب سوختگی خواهند شد. قطرات آب می‌توانند مانند ذره بین‌های کوچک عمل کنند و گیاه شما را بسوزانند. علاوه بر این، برگ‌های خیس می‌توانند منجر به افزایش احتمال قارچ و سایر بیماری‌ها شوند.