آخرین بروز رسانی قیمت ها 1403/04/24 یکشنبه
سبد خرید

                                                                                                                                                                                                                                                                                                       

 

 

گل‌های آپارتمانی به نگهداری سخت‌تری نیاز دارند و شما باید شرایط مناسبی را برا ی رشد آن‌ها در نظر بگیرید؛ با فرارسیدن زمستان و کم شدن نور خورشید و گرمای آن گیاهان وارد مرحله جدیدی از زندگی می‌شوند و درصورتی‌که شما از این گیاهان در محیط‌های آپارتمانی به خوبی مراقبت نکنید؛ ممکن است دچار مشکلاتی شده و از بین بروند. سرد شدن هوا، رطوبت کم، روزهای کوتاه و نور کم در زمستان، زندگی گل‌های آپارتمانی را تحت تأثیر قرار می‌دهد؛ بنابراین با ما همراه باشید تا با شرایط نگهداری گل‌های آپارتمانی در زمستان آشنا شوید.

 

محافظت از گیاهان در برابر سرمای زمستان ، یک نکته بسیار مهم برای ادامه بقای گیاهتان است. بی شک همه شما دوست داران گل و گیاه مشکل محافظت از گیاه در برابر سرما را دارید. به همین منظور قصد داریم در این مقاله به بررسی این موضوع بپردازیم. از طرفی راه حل هایی را برای شما دوستان مشخص کنیم تا بتوانید از گیاهان خود در برابر سرمای پاییز و زمستان مراقبت کنید.

 • نگهداری گیاهان آپارتمانی درزمستان

گل و گیاه یک جزء خوب در معماری و فضای داخلی است که نگهداری از آن اندکی سخت‌ تر است. این گل‌های آپارتمانی به نور، تغذیه و آب نیاز دارند و درصورتی‌ که هر یک از آن‌ها به میزان کمتر و بیشتری به گیاه برسد؛ از بین می‌رود. در زمستان میزان نور و رطوبت کمتری وجود دارد و دمای هوا پایین‌ تر است و باعث می‌شود ساکنین خانه از وسایل گرمایشی استفاده کرده و دمای خانه را بالاتر ببرند. در این مواقع گل‌های آپارتمانی آسیب دیده و از بین می‌روند؛ بنابراین بهتر است با نکات و قوانین نگهداری گل‌های آپارتمانی در زمستان آشنا شده و این نکات را پیاده‌ سازی کنید.

 • گیاهان را از پنجره ها، منافذ بازوشوفاز و سایر وسایل گرمایشی دورکنید

بیشتر گیاهان در برابر تغییر شدید آب و هوایی مقاوم نیستند؛ بنابراین سعی کنید آن‌ها را از مناطق خیلی گرم و خیلی سرد دور کنید. گیاهانی که به نور احتیاج دارند و عاشق آفتاب هستند را بر روی یک میز در نزدیکی پنجره قرار دهید؛ اما از قرار دادن گلدان بر روی پنجره اجتناب کنید؛ زیرا سوز سرما از پنجره‌ها نفوذ کرده به گیاهان آسیب می‌زند. گرما بیش‌ازاندازه پکیج نیز برای گیاهان بخصوص کاکتوس‌ها مناسب نیست.

                                                                                                                                                                                                                                                       

                                        

وقتی موضوع مراقبت از گیاهان در برابر سرما مطرح می‌شود، بعضی‌ها فکر می‌کنند گیاهان هم باید مانند انسان‌ها در فضایی گرم نگهداری شوند تا آسیبی به آنها نرسد؛ اما حواستان باشد به هیچ‌وجه گیاهان را در فصل‌های سرد سال کنار وسایل گرم‌ کننده مانند بخاری و شوفاژ قرار ندهید؛ چون اگر گل و گیاه در فضایی خیلی گرم بماند، پژمرده شده و خراب خواهد شد

                                         

در ضمن، گیاهان را در مکان‌هایی که سر راه افراد بویژه بچه‌هاست نگذارید. علاوه بر این، در فصل‌های سرد سال باید به گیاهان کمتر آب بدهید و هنگامی که می‌بینید خاکشان هنوز خیس و نمناک است، از این کار دست بردارید چون آب دادن زیاد باعث پوسیدگی ریشه گیاه شده و آن را از بین می‌برد.

 

 • در زمستان رطوبت هوا را بررسی و بالا ببرید

کاهش رطوبت یکی از بزرگ‌ترین مشکلاتی است که گیاهان در زمستان با آن مواجه می‌شوند و میزان رطوبت در فصل زمستان ۱۰ تا ۲۰ درصد کاهش می‌یابد. گیاهان برای رشد در خانه به رطوبت ۴۰ تا ۵۰ درصد نیاز دارند و زمانی که پنجره‌ها بسته شده و هوا سردتر می‌شود؛ رطوبت درون خانه نیز کاهش می‌یابد؛ ساده‌ترین راه برای افزایش رطوبت داخل خانه استفاده از دستگاه مرطوب کننده هوا است که به صورت تصفیه‌کننده هوا نیز در دسترس می‌باشد. علاوه بر این بهتر است از اسپری آب استفاده کرده و از فاصله دور، برگ‌های گیاهان را اسپری کنید تا رطوبتشان بیشتر شود. یک روش دیگر برای رساندن رطوبت کافی به گیاهان، قرار دادن آن در سینی آب یعنی ساخت جزیره است. در یک سینی آب بریزید و روی آن سنگ بگذارید و گل‌های آپارتمانی را روی سنگ قرار دهید تا از رطوبت استفاده کرده؛ اما درعین‌حال در آب قرار نگیرند. ساخت صحیح جزیره خیلی مهم است.

                                                          

 • دمای محیط خانه را ثابت نگه دارید

اگر چه دمای ایده ال برای گیاهان مختلف، متفاوت است و هر گیاه با توجه به نوع خود به درجه حرارت متفاوتی نیاز دارد؛ اما بیشتر گیاهان در دمای ۶۵ تا ۷۵ درجه فارنهایت به خوبی رشد می‌کنند و خشک نمی‌شوند. بنابراین بهتر است دمای خانه را خیلی سرد و خیلی گرم نکنید. گیاهان را به شوفاژ و شومینه‌های نزدیک نکنید؛ زیرا دما به مقدار زیاد بالا می‌رود و به آن آسیب می‌زند. از ترموستات‌ها برای تنظیم درجه حرارت خانه استفاده کنید، و نکات زیر را رعایت نمایید.

از قرار دادن گیاهان در نزدیکی پنجره‌های سرد یا منابع گرما خودداری کنید.

در مناطق سردسیر، اگر پنجره در طول شب یخ زده باشد، گیاهان را از آن دور کنید.

 • گیاهان را  هرچند وقت یکبار بچرخانید

تابش نور خورشید در زمستان کمتر است و در زوایا کمتری تابانده می‌شود. بنابراین بهتر است گیاهان را نزدیک پنجره نگه دارید اما بر روی پنجره قرار ندهید. برای جلوگیری از رشد ناهموار گیاهان بهتر است بعد از هر بار آب دادن و هر چند وقت یک بار گیاه را بچرخانید تا قسمت‌های پشتی گیاه نیز در معرض نور خورشید و نور آپارتمان قرار گرفته و رشد متناسبی داشته باشند. و این باعث می شود گیاه به یک طرف خم و بدشکل نشود.

                                              

- در صورت امکان گیاهان را به پنجره نزدیک کنید اما روی پنجره قرار ندهید.

- پنجره‌ها را تمیز کنید تا امکان انتقال نور حداکثر فراهم شود.

- برای زمستان گیاهان را به مکان‌های جدید نزدیک پنجره‌های روشن‌تر ببرید.

- گر دوغبار را از روی گیاهان بشویید تا برگ‌ها بتوانند از نور موجود حداکثر استفاده کنند.

نور مصنوعی اضافه کنید. لامپ‌های فلورسنت نور کافی را تأمین می‌کنند. آن‌ها ارزان‌تر از چراغ‌های سنتی هستند و گرمای کمتری تولید می‌کنند. لامپ‌ها را با فاصله ۴-۱۲ اینچ از گیاهان قرار دهید تا نتایج مؤثرتری ایجاد شود.

                                            

 • به گیاهان به مقدار زیاد آب ندهید...!

گل‌های پارتمانی در زمستان به آب کمتری نیاز دارند؛ گیاهان در هوای سرد سرعت رشد کمتری دارند و برخی از آن‌ها به خواب زمستانی می‌روند و برای رشد و مرطوب نگه داشتن به آب کمتری نیاز پیدا می‌کنند و استفاده بیش‌ازاندازه از آب باعث پوسیدگی آن‌ها خواهد شد. اگر از همان برنامه‌ای که در تابستان استفاده کرده‌اید؛ برای آبیاری گل‌ها در زمستان استفاده کنید؛ بدون شک گیاهان شما دچار پوسیدگی شده و از بین می‌روند. بهترین راه برای آب دادن گیاهان آپارتمانی در فصل زمستان بررسی رطوبت خاک است؛ انگشت خود را به اندازه دو اینچ در خاک فرو ببرید و رطوبت خاک را بررسی کنید اگر خشک بود به آن آب دهید.( اینکار را با یک سیخ چوبی بلند هم می توانید انجام دهید.) مراقب باشید که ریشه گیاه در آب بیش‌ازاندازه قرار نگیرد؛ زیرا باعث پوسیدگی خواهد شد. بررسی سطحی روی خاک نشانگر خوبی برای زمان آبیاری نیست. اگر به مسافرت می‌روید (دو هفته یا بیشتر) مقدار بیشتری به گیاه آب دهید؛ در غیر این صورت برای مسافرت‌های چند روزه نیازی به سیراب کردن بیش‌ازاندازه گیاهان در زمستان نیست.

                                                       

 • گیاهان رامرتب و مداوم  تمیز کنید

بسته بودن پنجره‌ها در طول زمستان باعث می‌شود میزان گردوغبار و آلودگی محیط داخلی بیشتر شده و سطح گیاه را بپوشاند؛ گرد وغبار می‌تواند میزان جذب نور در گیاهان را کم کند و از آنجا که در طول روز ساعات کمتری نور خورشید وجود دارد؛ به طور کلی میزان جذب نور را کمتر خواهد کرد. در زمستان تمیز کردن برگ گیاهان بسیار اهمیت دارد؛ برای این کار از یک پارچه یا اسفنج مرطوب (آب به همراه چند قطره آب لیمو یا صابون خانگی خیلی ضعیف) استفاده کرده و پشت برگ را با دست نگه داشته و به آرامی سطح گیاه را تمیز کنید تا منافذ آن باز شود. سالی دوبار می توان از روغن ولک برای براق نمودن برگ گیاهان استفاده نمود.

                                          

 • به گیاهان کود بدهیم یا ندهیم...؟

به‌هیچ‌ وجه گیاهان را در فصل زمستان بارور نکنید و اگر گیاهتان سالم است؛ به طور کلی کود دهی را در زمستان به حداقل برسانید. در زمستان گیاهان به‌سختی در حال رشد و زندگی هستند؛ بنابراین نیازکمتری به کود دارند؛ اما نه اینکه اصلا به گیاهان خود کود ندهید . قبل از شروع زمستان حتما گیاهان خود را با آبیاری کردن هیومیک اسید به خاک و غبارپاشی کردن با محلول ضد تنش آمینو اسید روی برگها برای زمستان و سرما آماده کنید. می‌توانید برای بارور کردن و رشد بهتر گیاهان آپارتمانی خود نیازی نیست تا فصل بهار صبر کنید.  در این شرایط بهتر است کود مورد نیازگیاه  را تا ۵۰ درصد رقیق کرده و ترجیحاً دربا فواصل بیشتر استفاده کنید.

                       

                                         

نکته مهم: به گیاهان بیرونی که زودتر به خواب زمستانی رکود رشد می روند،به هیچ عنوان کود ندهید.

 • کاکتوس ها را درمحیط خنک نگه دارید

ممکن است از این حرف تعجب کنید و گمان کنید که کاکتوس‌ها محیط‌ های گرم و کویری را بیشتر می‌ پسندند؛ اما از آنجا که شب‌های کویری افت دمای زیادتری دارد و کاکتوس‌ها در برابر این افت دما مقاومت دارند؛ بهتر است در طول زمستان کاکتوس را در خانه‌های با دمای خنک‌ تر و درعین‌حال آفتابی نگهداری کنید. واگر در بیرون از خانه هستند و شرایطی برای داخل آوردن آنها نیست، بهتر است با یه نایلون ضخیم آنها را بپوشانید.

نکته مهم : درفصل زمستان درآبیاری کردن کاکتوس ها بیشتر دقت کنید، حتما خاک گیاه خشک شده سپس اقدام به آبیاری کنید.

                                   

 • ازدست دادن برگ طبیعی است....!

گیاهان برای جبران کمبود نور و به‌ نوبه خود کمبود مواد غذایی، در زمستان برگ‌های خود را از دست می‌دهند. اگر گیاه شما در ماه‌های گرم رشد می‌کند؛ اما اکنون (در زمستان) به نظر می‌رسد رشد آن کم و متوقف شده است، نگران نباشید. این شرایط با تغییرات فصول تنظیم می‌شود. اگر گیاه شما رشد زیادی دارد، چند برگ از آن را جدا کنید، زیرا این کار می‌تواند از ریزش بیشتر برگ‌ها جلوگیری کند بعلاوه گیاه شما کامل‌تر و پرتر به نظر می‌رسد. گیاهانی از جمله : بونسای ، نخل ماداگاسکار، بنجامین، کروتون و.....

                  

 • تعویض خاک را به موقع انجام دهید

خیلی‌ها اصلا به فکر تعویض خاک گلدان‌ها یشان نیستند و تصور می‌کنند همان خاک اولیه برای گیاه مناسب است؛ در حالی که باید حتما یک الی دومرتبه در سال خاک گلدان‌ ها با یک خاک گلدان ارگانیگ و مرغوب عوض شود.

همچنین اگر حجم گلدان برای گیاهتان کوچک است، گلدان بزرگ‌تری برای آن تهیه کنید و همراه خاک جدید مقداری کود گیاهی هم به آن بدهید؛ البته حواستان باشد هر گیاهی به نوعی خاص از خاک و کود ارگانیک  نیاز دارد.

پس هنگامی که می‌خواهید کود مورد نیاز را برای گیاه بخرید، دقت داشته باشید که کود مناسب گیاهان آپارتمانی انتخاب شود، ضمن اینکه نحوه استفاده از آن را نیز از فروشنده بپرسید.

                                                                                    

 • از گیاهان حساس محافظت بیشتری کنید

گیاهان به چند دسته مختلف تقسیم می‌شوند؛ بعضی از آنها به نور مستقیم خورشید نیاز دارند و آنها را باید در حیاط یا پشت پنجره‌ها نگهداری کنید، به عنوان مثال گل شمعدانی از این نوع گل‌هاست که نمی‌توان آن را در فضای بسته نگهداری کرد.

بنابراین یادتان باشد در فصل زمستان و هنگامی که هوا سرد است، باید از این گیاهان محافظت کنید. اگر می‌توانید در سرما آنها را به داخل خانه بیاورید و در جایی که خیلی سرد یا گرم نیست، از آنها نگهداری کنید. ویا حتی می توان با کشیدن نایلون روی گیاهان آنها را دربرابر سرما مقاوم تر کرد.

پس می‌توان گفت، گیاهان ظریف‌ تر را باید در گلدان نگهداری کرد تا وقتی هوا سرد شد، براحتی آنها را جابه‌جا کنید. بنابراین خوب است برای حیاط هم گیاهانی مقاوم انتخاب کنید که بخوبی در شرایط آب و هوایی سخت نیز دوام بیاورند.

                                                

 • چند نکته مهم و کاربردی در نگهداری گیاهان درفصل سرما...!

- از هرس کردن گیاهان تا اواخر زمستان بپرهیزید.

- از آبیاری زیاد گلدان ها اجتناب کنید این امر سبب پوسیده و از بین رفتن گیاه می شود.

- گل های خود را از جریانات سرد محفوظ بدارید.

- از کاشت، تعویض گلدان و یا خاک گلدان در بیشتر موارد در این فصول دوری کنید!

 

- مواظب گلدان های نزذیک بخاری باشید هوای گرم و نزدیک بودن به بخاری برای بعضی از گل های آپارتمانی خطرناک می باشد. فاصله ی حداقل یک متر به بالا

نگهداری از گیاهان و گل‌ها در داخل خانه بسیار عالی است و از نظر جسمی و روحی بر روی بدن شما تأثیرات مثبتی خواهد داشت؛ بااین‌ حال باید برای مراقبت از این گل‌ها در فصل زمستان بیشتر دقت کرده و با انجام راهکارهای فوق مانع از خرابی آن‌ها شوید. نور، آب، رطوبت کافی، دمای مناسب و راهکارهای دیگر باید برنامه‌ ریزی‌شده و میزان آبیاری کاهش یابد تا گل و گیاه بتواند این فصل را سپری کرده و زنده بماند

منبع : سایت ستاگل