آخرین بروز رسانی قیمت ها 1403/03/29 سه شنبه
سبد خرید

                                                       

                                                                                            برگ انجیری فر(فیلودندرون سیلوم)

نام علمی این گیاه فیلودندرون سیلوم است و ازخانواده ی آراسه  به حساب میاد و بومی مناطق گرمسیری آمریکای جنوبی مثل آرژانتین، پاراگوئه، برزیل، بولیوی هست. این گیاه مدت خیلی زیادی هست که به عنوان گیاه آپارتمانی و خانگی شناخته میشه علت محبوبیت این گیاه بخاطر شکل برگهای اون ( برگهای سبز تیره و براق بزرگ، دارای برش های عمیق است. با رشد و بالغ شدن این گیاه تنه ایجاد میکند ولی پشت برگهای پهن پنهان میشه) و نگهداری راحتش هست که میتونید خیلی راحت در خانه پرورش بدید. جالبه بدونید برگهای بزرگ برگ انجیری فر میتونه به خوبی گرد و غبار داخل خونه رو به خودش جذب بکنه و همین عمل باعث میشه که میزان فتوسنتز بعد از مدتی کاهش پیدا کنه که با استفاده از یک پارچه مرطوب برگها رو تمیز کنید.برای خرید گیاه محبوب وآپارتمانی برگ انجیری فر به فروشگاه گل وگیاه سه تا گل سربزنید.

 

                                                                

خاک: این گیاه خاک غنی و جنگلی رو دوست داره ولی چون داخل خونه و خرید گلدان میخواهید نگهداریش کنید بهتره از خاک غنی با زهکشی بالا استفاده کنید من پیشنهاد میکنم ترکیب خاک برگ + پرلیت و کمی خاک باغچه براش استفاده کنید بجای خاک برگ میتونید از پیت ماس هم استفاده کنید. اگر تجربه ساخت خاک در خانه را ندارید میتونید از خاک های سبک که ترکیبی از کوکوپیت، پرلیت یا خاک برگ دارن استفاده کرد. البته توجه کنید حتما موقع خرید خاک دقت کنید از فروشگاه و برند معتبر خرید کنید چون آلودگی خاک باعث از بین رفتن گیاهان میشه.

 

 

                                                                                                                                

آبیاری: این گیاه آبیاری خیلی زیادی نیاز نداره و هر زمان خاک گلدان تا عمق 3الی 4 سانتی متر خشک شد بهش آب بدید، آبیاری زیاد و یا نداشتن زهکشی مناسب در خاک و گلدان به مرور باعث پوسیدگی ریشه و مرگ گیاه خواهد شد. پس حتما خاک سطحی رو چک کنید و سپس گیاه رو آبیاری کنید. در ضمن به یاد داشته باشید که حتما گیاه رو سیراب کنید به این شکل که به اندازه ای آبیاری کنید تا آب اضافی از زیر گلدان خارج بشه، همچنین آبیاری کم به هیچ وجه برای گیاه خوب نیست و باعث خشک شدن برگها و توقف رشد خواهد شد.

 

                                                               

رطوبت: یکی از نکات و نیازهای کلیدی این گیاه رطوبت نسبتا بالای محیط نگهداری است که باعث چند برابر شدن رشد گیاه میشه، فیلدندرون سیلوم به رطوبت حدود 50 الی 70 درصد نیاز داره پس سعی کنید با استفاده از ساخت جزیره، دستگاه رطوبت ساز و یا غبارپاشی (اونهم کاملا اصولی) رطوبت مورد نیاز گیاه رو فراهم کنید، توجه کنید که غبارپاشی به هیچ وجه در هنگام ظهر انجام نشه چون باعث ایجاد لک روی برگها میشه.

نور: این گیاه میتونه به خوبی نور متوسط رو تحمل کنه ولی در این حالت انتظار رشد خوب و برگهای شاداب از اون نباید داشته باشید، شما برای رشد خوب باید حداقل روزانه 6 الی 8 ساعت نور فیلتر شده براش فراهم کنید، پشت پنجره جنوبی و غربی میتونه مکانی خوبی براش باشه همچنین اگه نور فیلتر شده ندارید از پنجره حدود 1 متر فاصله بدید تا شدت نور کم بشه، این گیاه رو میهش در تراس هم نگهداری کرد ولی باید مکانی رو انتخاب کنید که هنگام ظهر گیاه در سایه باشه. اگه نور خوب ندارید یا سراغ این گیاه نرید و یا از نور مصنوعی گیاهان آپارتمانی براش استفاده کنید. نور مستقیم باعث خشک شدن برگها میشه و نور کم باعث رشد علقی و بد قواره شدن گیاه خواهد شد.

کوددهی: بخاطر برگی بودن گیاه و نگهدای اون در خانه خب گیاه برای رشد خوب و داشتن برگهایی شاداب و براق نیاز به حداقل تغذیه ماهی یکبار با کودهایی مانند سه بیست داره که میشه در فصل بهار تا اواخر تابستان هر دوهفته یکبار به ترتیب از کودهای سه بیست ، ۳۶-۱۲-۱۲ استفاده کرد. با خرید کود (کوددهی) به شادابی و رشد چشمگیر گیاهتان کمک کنید.

تکثیر: این گیاه رو میشه به چهار روش : کاشت بذر، قلمه گرفتن و تقسیم بوته تکثیر کرد که تقسیم بوته ، خوابانید ریشه هوایی و قلمه زدن برای روش خانگی مناسب است. بهترین فصل برای تکثیر برگ انجیری فر بهار و تابستان است ولی میتونید در خانه با فراهم کردن شرایط درست نگهداری در هر فصلی اقدام به تکثیر کنید.

                         

سمی بودن برگ انجیری فر: فیلودندرون سیلوم همانند هم خانواده های خودش آراسه ها، حاوی بلورهای نامحلول اگزالات کلسیم است اگر توسط کودکان و یا حیوانات خانگی بلعیده بشه باعث ایجاد سوزش و تحریک دهان خواهد شد. علائم مسمومیت این گیاه، سوزش و تحریک دهان، زبان و گلو، استفراغ است.

بیماری:

 


علت خشک و چروک شدن برگهای برگ انجیری فر: این گیاه به رطوبت و آبیاری متوسط نیاز داره و اگر این دو نیاز تامین نشه برگها چروک و خشک میشن پس با شماهده این علامت حتما ابیاری و رطوبت رو چک کنید.


علت سیاه و زخمی شدن برگهای برگ انجیری فر: این مشکل بیشتر بخاطر سرد شدن هوای محل نگهداری پیش میاد، پس گیاه رو به محلی با دمای زیاد منتقل کنید.
علت رنگ پریدگی برگهای برگ انجیری سیلوم : این مشکل هم از کم بودن نور محیط و هم کمبود مواد مغذی مخصوصا نیتروژن در خاک گلدان است، پس اگر گیاه جایی هست که نور خوبی دریافت نمیکنه به محلی با نور زیاد و اگر تا الان تغذیه نکردید با استفاده از کود سه بیست هر دوهفته یکبار تغذیه کنید.
رنگ پریدگی و تا عنکبوت زیر برگها: این مشکل از آفت کنه قرمز است که باید با استفاده از آفت کش هر ۱۴ روز یکبار گیاه رو سم پاشی کنید.
علت توقف رشد گیاه برگ انجیری فر: این مشکل بیشتر از کمبود نور محل نگهداری است البته کوچک بودن و یا بزرگ بودن گلدان هم در رشد گیاه تاثیر دارد.
دلیل قهوه ای شدن نوک برگهای برگ انجیری فر: این مشکل بیشتر از تشنگی کشیدن گیاه است پس سریعا گیاه رو آبیاری کنید، این مشکل بیشتر در فصول گرم سال اتفاق میوفته، حتما خاک گلدان رو چک کنید و اگر تا عمق ۳ ایل ۴ سانتی متر خشک شد بهش اب بدید.
علت زرد شدن و سپس قهوه ای شدن برگ انجیری فر: این مشکل بخاطر ابیاری زیاد و یا نداشتن زهکشی مناسب در گلدان اتفاق میوفته، پس حتما فاصله آبیاری و خارج شدن آب اضافی از زیر گلدان رو جدی بگیرید چون اگر این روند ادامه داشته باشه باعث مرگ گیاهتون خواهد شد.
علت افتادگی ساقه برگ انجیری فر: این مشکل بخاطر آبیاری کم و یا کم بودن رطوبت محیط اتفاق میوفته که بیشتر بخاطر آبیاری کم هست پس سریعا گیاه رو سیراب کنید.