آخرین بروز رسانی قیمت ها 1403/04/24 یکشنبه
سبد خرید

                                              

                                                                          شناسنامه گیاه یشم یا گیاه پول و شانس (کراسولا)
خانواده : کراسولاها
مبداً ( زیستگاه ) : بومی کشور آفریقا
انواع گونه ی کراسولا: کراسولانقره ای یا کراسولا اواتا یا کراسولا قاشقی،کراسولا درختی،کراسولا خرفه ای،کراسولا بورگاندی یا پلاتی فیلا یا آتشی و کراسولا سم اسبی (گولوم)

                                  

                                                             کراسولا اواتا                                                              کراسولا آتشی

 

                                   

                                                              کراسولا درختی                                            کراسولا خرفه ای                                
 

                                                                      

                                                                                    کراسولا گولوم ( سم اسبی)

 

موقعیت نور : از آنجایی که گیاه یشمی برای رشد به نور بسیار زیادی نیاز دارد می تواند در برابر نور مستقیم خورشید نیز تحمل داشته باشد و هیچ گونه مشکلی برایش به وجود نیاید. ولی توجه داشته باشید که اگر گیاه یشمی را برای مدتی طولانی در معرض نور خورشید قرار داده اید هرگز آن را ناگهانی به فضایی بسته انتقال ندهید زیرا باعث چروک شدن برگ ها خواهد شد. توجه داشته باشید که گیاه یشمی نور صبح الی ظهر را بیشتر می پسندد و اگر این نیاز را برای گیاه خود فراهم نکنید به مراتب برگ ها کم رنگ خواهند شد و اگر مکان آن را جابه جا نکنید برگ ها شروع به ریزش خواهند کرد.

                                                                                       
خاک : به طور کلی خانواده این گیاه به خاکی با زهکشی مناسب نیاز دارند و برای کاشت آن می توانید از ترکیب خاک های ماسه،خاک رس،لومی غنی استفاده نمایید. توجه داشته باشید که حتما بایستی برای این گیاه از خاک برگ استفاده نمایید زیرا به روند رشد گیاه کمک شایانی خواهد کرد و همچنین شما میتوانید از خاک کاکتوس  برای پرورش و نگهداری گیاه یشم استفاده نمایید. به طور کلی می توان گفت که گیاه یشمی توان رشد در خاک فقیر را نیز دارد اما رشد خوبی نخواهد داشت.
بهترین ترکیب خاک :
20% پرلیت دانه ریز + 20% پیت ماس + 10% کوکوپیت+ماسه شسته شده40%+زغال 10%

 

                                                                                                
رطوبت : رطوبت نسبی محیط برایش کافیست.غبارپاشی نیاز ندارد.

آبیاری : توجه داشته باشید که گل یشم به آب فراوان نیاز ندارد و هنگام آبیاری بایستی خاک بستر تا عمق ۳ الی ۴ سانتی متری خشک شده باشد و سپس آبیاری نمایید. دقت کنید که میزان آبیاری این گیاه در فصل زمستان بایستی نصف شود. بهتر است بدانید که گیاه یشمی در برابر آب زیاد و باقی ماندن در خاک خیس حساس است و به همین منظور زهکشی آن را به درستی انجام دهید و اگر زهکشی و آبیاری آن به درستی انجام شود به تدریج با پوسیدگی گیاه خود مواجه خواهید شد.

کوددهی: برای کمک به رشد بهتر و نگهداری گیاه یشم توصیه می شود که اقدام به کوددهی آن در فصول بهار و تابستان بکنید. به همین خاطر توصیه می شود که از کودهای مخصوص کاکتوس و ساکولنت ویا ازکودهای مخصوص گیاهان آپارتمانی کود پتاسیم بالا یا همون 12.12.36 در هر دو هفته یک بار استفاده نمایید.

                                                                         
تکثیر: توجه داشته باشید که مهم ترین و ساده ترین روش برای تکثیر گیاه یشم قلمه زدن ساقه با برگ می باشد که دستور انجام آن در ادامه بیان شده است:
توصیه می شود که پس از بریدن ساقه و یا برگ آن را به مدت ۱ الی ۲ روز در محیطی نیمه آفتابی قرار دهید.
پس از گذشت این زمان قلمه را درون گلدانی کوچک به همراه خاک مخصوص قلمه بکارید و در نهایت گلدان را در محیطی مناسب با نور کافی قرار دهید.
نکته: قلمه ها را تا چند روز پس از کاشت آبیاری نکنید.

*پیشنهاد می شود برای ریشه زایی زودتر قلمه ها، از کود هورمون ریشه زایی هم میتوانید استفاده کنید.


پس از گذشت یک الی سه هفته قلمه ریشه خواهد داد و اولین جوانه ها از گیاه خارج خواهد شد و توصیه می شود که در این زمان گیاه را به طور کامل آبیاری نمایید.


 

بیماری : توجه داشته باشید که رایج ترین آفات برای گیاه یشم ، شپشک آرد آلود می باشد که بین ساقه و برگ های گیاه قرار می گیرد و از شیره گیاه تغذیه خواهد کرد و ترشحات چسبناکی بر جای خواهد گذاشت. شما می توانید برای از بین بردن این آفت مرتب گیاه را با الکل تمیز نمایید تا از حشرات رها شوید. وبرای ریشه کن کردن این آفات به از آفت کش ها وسموم استفاده کنید.
یکی از مشکلاتی که ممکن است در روند رشد گیاه به وجود آید ریزش برگ های گیاه می باشد که نشان دهنده از بین رفتن گیاه است و دلیل اصلی آن آبیاری بیش از اندازه گیاه در فصل زمستان می باشد به همین منظور توصیه می شود که گیاه خود را در فصل زمستان به جای آبیاری اسپری نمایید. در فصل تابستان نیز پس از آبیاری آن را در مکانی قرار دهید تا آب اضافی خارج شود و از فاسد شدن گیاه جلوگیری شود.
علت زرد شدن برگها: کمبود ازت یا نیتروژن
علت چروک شدن برگها : نامنظم بودن آبیاری
علت ریزش برگها : کمبود نورو آبیاری زیاد

 

                                                         

تعویض گلدان:

بهتر است بدانید که گیاه یشمی می تواند در گلدان کوچک نیز ریشه بدهد و به طور کلی با کاشت این گیاه درون گلدن کوچک راحت تر می توانید آن را کنترل نمایید.
توصیه می شود که هر دو سال گلدان خود را تعویض نمایید تا گیاه بتواند بیشتر رشد کند. البته در مورد گیاه بالغ توصیه می شود که در هر ۴ الی ۵ سال گلدان را تعویض نمایید.
توجه داشته باشید که بایستی در اوایل فصل بهار یعنی پیش از آغار رشد گیاهان گلدان را تعویض کنید.
پس از تعویض گلدان توصیه می شود که یک هفته آن را آبیاری نکنید. همچنین از کوددهی نیز صرف نظر کنید تا ریشه گیاه نسوزد.