آخرین بروز رسانی قیمت ها 1402/12/11 جمعه
سبد خرید

معرفی زیباترین گیاهان آپارتمانی گلدار

مردم جهان بخصوص ایرانیان از قدیم علاقه خاصی به نگهداری گیاهان داشتند به طوری که همیشه در حیاط خانه ها ، گلهایی مانند شمعدانی ، حسن یوسف و … وجود داشت . اگر به گذشته و خانه‌های حیاط دار پدربزرگ و مادربزرگ ها نگاهی بیندازید خاطرات باغچه و گیاهانی که درتابستان به گل مینشینندرای ما زنده میشود . امروزه با گسترش زندگی شهر نشینی ، خانه ها از داشتن حیاط مناسب پرورش گیاهان آپارتمانی گلدار محروم شده اند و به دنبال آن دیگر امکان نگهداری گیاهان وجود ندارد اما شاید کم تر کسی بداند که در فضای کوچک آپارتمان ها هم میشود گیاهان همیشه گلدار آپارتمانی را نگهداری کرد که ضمن شاداب نمودن محیط خانواده ، به جذابیت خانه ها و آپارتمان ها کمک بسزایی کند. با کود مخصوص گلدهی و تقویت مداوم گیاهان گلدار به همیشه گلدار بودنشان کمک زیادی می کنید.

1. گیاه بنفشه آفریقایی (African violet)

در میان انبوه گیاهان آپارتمانی گلدار، بنفشه آفریقایی (African Violet) یکی از بهترین‌ها است. بنفشه آفریقایی فقط با کمی مراقبت، چندین بار در سال برایتان شکوفه می‌دهدتنوع بنفشه آفریقایی با شاخ و برگ‌ها و شکوفه‌های مختلف، به صدها نوع می‌رسد، این گیاه از لحاظ زیبایی بی‌نظیر است. بنفشه آفریقایی، مکانی مثل آشپزخانه‌های نور گیر را دوست دارد. فقط زمان آبدهی بنفشه آفریقایی حواستان باشد که روی برگ‌هایش آب نپاشید، چون ایجاد لکه‌های قهوه‌ای بر روی آن‌ها می‌شود. بهترین روش آبیاری برای گیاه بنفشه آفریقایی ازپایین گلدان می باشد. با کوددهی مخصوص بنفشه آفریقایی به شادابی این گل زیبا وهمیشه گلداربودنش کمک کنید.

                                                                                      

2. گیاه اگزالیس  (Oxalis)

 گیاه اگزالیس ، یک گیاه کوچک دوست داشتنی است که با داشتن برگ‌های بنفش مثلثی شکلش، بنظر می‌آید دسته‌ای پروانه‌ها بر روی آن نشسته‌ است. جالب است بدانید که جمع شدن برگ‌های این گیاه در طول شب یا در مواقعی که نور کم، بی‌شباهت با حرکت بال پروانه‌ها نیست. 

گیاه اگزالیس علاوه بر برگ‌های پروانه‌ای شکل خود، در بیشتر مواقع شکوفه‌های صورتی کم رنگ یا سفید رنگی را در بالای شاخ و برگ‌های خود نمایش می‌دهد. گیاه اگزالیس را می‌توانید با برگ‌های سبز ساده نیز پیدا کنید. این گیاه بخاطر فرم برگ‌هایش بسیار محبوب و دلربا است.

                                                                       

3. گیاه اسپاتی فیلوم (Peace Lily)

گیاه اسپاتی فیلوم ، که یکی از زیباترین گیاهان آپارتمانی گلدار است، سالی یکبار، با گل‌های سفید و ظریفش، همانند گل آنتوریوم، شما را ذوق زده می‌کند. نگهداری آسان، برگ‌های ظریف، براق و پر پشتش، آن را جزو گیاهان پرطرفدار خانگی قرار داده است. جالب است بدانید که گیاه اسپاتی فیلوم جزو گیاهانی است که در تصفیه هوای خانه بسیار نقش مهمی دارد و در ضمن نماد پاکی و معصومیت نیز است.

         

4. گیاه آنتریوم (Anthurium)

گیاه آنتریوم ، از آن مدل گیاهان آپارتمانی گلدار مقاوم است که فقط کافی است در نور شدید آفتاب قرار بگیرد، طولی نمی‌کشد که با گل‌های براق و درشت خود به رنگ صورتی، قرمز و بنفش شما را شگفت زده کند. اگر دلش را داشته باشید، می‌توانید این گل‌ها را از گیاه جدا کرده و به عنوان گل شاخه‌ای درون گلدان روی میز بگذارید. گل‌های آنتوریوم ماندگاری بالایی دارند و می‌توانند تا مدت‌ها طراوتشان را با شما سهیم باشند. گیاه آنتوریوم با برگ‌های براق حتی وقتی که گل ندهد باز هم دلفریب و زیبا است.

    

5. گیاه پرتقال کالاموندین

(Orang Calamondin)

گیاه پرتقال کالاموندین ، یک گیاه هیبریدی از ترکیب پرتقال ماندارین و کامکاوات است. این گیاه در اواخر زمستان و اوایل بهار شکوفه‌های سفید معطری می‌دهد و با عطرش فضای منزل شما را برای نوروز و طراوت بهاری آماده می‌سازد. گل‌های معطر وشگفت‌انگیز، اندکی می‌گذرد که به پرتقال‌های ریز و خوش طعمی تبدیل می‌شوند. پرتقال های کوچک مینیاتوری هفته‌ها روی گیاه می‌مانند و طبیعت منحصر به فردی را می‌سازند. البته می‌توانید میوه‌ها را چیده و از آن‌ها مربای پرتقال درست کنید.

  

6.گیاه مرجان(Crown of Thorne)

 گیاه مرجان، گیاه بومی ماداگاسکار است و اگر شرایطش مهیا باشد همیشه آماده‌ی گلدهی است. شکوفه‌های گل مرجان به رنگ قرمز، صورتی، کرم و زرد رنگ است. البته در حال حاضر شکوفه‌های قرمز و صورتی آن بیشتر دیده شده‌اند. به اعتقاد چینی‌ها اگر این گیاه هشت عدد گل دهد، برای صاحبش شانس می‌آورد. گل مرجان، عاشق نور است و از رطوبت بلند مدت فراری، بنابراین تا مطمئن نشده‌اید که به آب نیاز دارد، از آبیاری خودداری کنید.

7. گیاه شمعدانی(Geranium)

 واما گیاه نوستالژی و قدیمی خونه ی مادربزرگ ها که همیشه لب حوض حیاطشون چیده میشد، شمعدانی‌ها یکی از قدمت‌دارترین نوع گیاهان آپارتمانی گلدار هستند. اگر عاشق گل‌های معطر باشید، شمعدانی معطر نیز می‌تواند گیاه گلدار چشمگیری برایتان باشد. برای نگهداری از شمعدانی‌هایتان آن‌ها را به دور از حرارت زیاد قرار دهید، آن‌ها نور غیر مستقیم و هوای خنک را برای رشد و شکوفه‌دهی می‌پسندد، هوایی همانند هوای بهار.

8. گیاه بگونیا(Begonia Angie_Wing)

گیاه بگونیا، چندین نوع دارد، اما تمامی آن‌ها همانند یک درختچه رشد می‌کنند و برخی اوقات تا سه متر نیز قد می‌کشند. اگر بخواهید، می‌توانید با هرس کردن شکل و شمایل گیاه را بصورت بوته‌ای حفظ کنید. نوع گیاه بگونیا که ما در این بخش می‌خواهیم به شما برای گیاهان آپارتمانی گلدار معرفی کنیم، گیاه بگونیا بال فرشته است. بگونیا بال فرشته علاوه بر داشتن شاخ و برگ‌های بزرگ و جذاب، با گل‌های دسته‌ای صورتی، قرمز یا سفید شما را مدهوش خود خواهد کرد.

9. گیاه سیکلامن(Cyclamen)

گیاه سیکلامن ، با گلبرگ‌های صورتی، قرمز و سفید جزو گیاهان آپارتمانی گلدار پر طرفدار است. این گیاه علاوه بر داشتن شکوفه‌های غیر عادی، دارای برگ‌های زیبا با نقوش نقره‌ای است. برای آبیاری زمانیکه خاکش کاملا خشک است اقدام کنید. نور غیر مستقیم را دوست دارد و عاشق هوای معتدل است.

10.گیاه بنت قنسول(Poinettia)

گیاه بنت قنسول ، به دلیل داشتن برگ‌های خوش رنگ و درشتش پر طرفدار شده است. البته بنت قنسول مدل‌های مختلفی به رنگ صورتی و حتی سفید هم دارد، که هر کدام از نظر زیبایی چیزی کم ندارند. اگر با این گیاه با مهربانی رفتار کنید برایتان در تمام طول سال همیشه با طراوات و سرحال می‌ماند. این گیاه از سرما متنفراست بنابراین آن را از مقابل کولر یا درب‌های خروجی در فصل سرما دور نگه دارید.