آخرین بروز رسانی قیمت ها 1403/03/29 سه شنبه
سبد خرید

             

                                                                               شناسنامه نخل ماداگاسکاریا پاکیپودیوم (به معنای پا کلفت)

خانواده : گیاه خرزهره

مبداً ( زیستگاه ) : جنوب آفریقا ، جزیره ماداگاسکار

نخل ماداگاسکار دربازار به ابعاد کوچک عرضه می گردد. و جالب اینجاست این ساکولنت در طبیعت و درخاستگاه اصلی خود تا 5 متر رشد می کند. البته در برخی آپارتمان ها و شرایط گلخانه ای تا ارتفاع 3 متربیشتررشد نخواهد کرد. ماداگاسکار برخلاف نامش از نخل نیست.

نخل ماداگاسکار یک گیاه نیمه آپارتمانی است.هم در محیط خانه و هم در تراس و حیاط با محیا کردن شرایط ایده آل قابل نگهداری است.

موقعیت نور: نیازبه نورفراوان مستقیم دارد، اما نیازبه گردش هوای بالا هم دارد.

*اکثر گیاهان دراثردمای بالا دچار نوک سوزی می شوند، ولی نخل ماداگاسکار دراثر دمای پایین دچار نوک سوزی( سیاه شدن نوک برگها ) می شود. این گیاه شدیداً به سرما حساس است.

دمای خیلی زیاد هم باعث خشک شدن برگها می شود.

خاک : خاک سبک وغنی با زهکشی بالا نیاز دارد. تا آب اضافی از کف گلدان خارج شود. تا تنه ی گوشتی ماداگاسکار نرم و دچار پوسیدگی نشود.از خاک کاکتوس هم میتوانید استفاده کنید.

بهترین ترکیب خاک : ورمی کمپوست 10 درصد + پیت ماس 30 درصد + شن 60 درصد

رطوبت : فصل بهار وتابستان این گیاه دراوج رشد خود قراردارد. که می توان هفته ای یکبار مه پاشی انجام داد. اما اینکارو درمعرض نورمستقیم خورشید انجام ندهید چون باعث ایجاد لکه های قهوه ای روی برگ ها می شود.

آبیاری : این گیاه به خشکی خاک مقاوم است بنابراین پس از خشک شدن 2سانت ازعمق خاک آبیاری انجام دهید. در اثر آبیاری زیاد پوسیدگی ریشه وگندیدن تنه یا ساقه می شود. به همچنین آبیاری کم هم باعث لاغر و چروک شدن تنه اصلی و ریزش برگها می شود.نخل ماداگاسکار به کلر آب واکنش میدهد، برای آبیاری حتماً از آب جوشیده سرد شده استفاده کنید.درغیراینصورت برگ های گیاه دچار سوختگی می شود.

کوددهی : نخل ماداگاسکار سوخت وساز بالایی ندارد، پس فقط در فصل رشد ( بهارتا اواخر تابستان ) نیاز به کوددهی دارد. پس به صورت هفتگی ومنظم کوددهی، هم به صورت اسپری (فقط روی برگ ها) و هم آبیاری روی خاک انجام گیرد. درفصل زمستان گیاه دررکود رشد به سر میبرد نیازی به کود ندارد.

بهترین و مناسب ترین کود ،کود پتاسیم بالا یا 12.12.36 می باشد.

تکثیر: کاشت بذر، روش جداکردن جوانه های چسبیده به گیاه مادری ،روش کاشت قلمه به صورت سرزنی وعمودی درخاک

تعویض گلدان : به گیاه خود نگاه کنید زمانی که تاج گیاه نسبت به اندازه گلدان سنگین تر بود و امکان خم شدن تنه وجود داشت این عمل را انجام دهید این عمل معمولا هر ۲ الی ۳ سال یک بار رخ می دهد.

نکته مهم : پس از تعویض تا یک هفته گیاه را آبیاری نکنید چون ممکن است به گیاه شک وارد شود.

بیماری : آفات وحشراتی مثل : شپشک آردآلود ، کنه عنکبوتی قرمز

آفت شپشک آردآلود با سم کنفیدور قابل درمان است.

آفت کنه عنکبوتی قرمز با سم آبامکتین قابل درمان است. این آفت دراثر آبیاری بیش از حد و مرطوب ماندن همیشگی خاک و کمبود نور به وجود می آید.

علت زردشدن برگها : آبیاری زیاد و پوسیدگی ریشه

علت لکه های سوخته وقهوه ای : غبارپاشی درنورزیاد مستقیم

علت سیاه شدن برگها : هوای سرد

علت خشک شدن وریزش برگها : هوای خشک وگرم