آخرین بروز رسانی قیمت ها 1403/04/24 یکشنبه
سبد خرید

                                                                              

                                                                    شناسنامه نخل اریکا ، رتبه ی نخست در تصفیه کننده گی عالی هوا

خانواده : اریکاسه

مبداً ( زیستگاه ) : مناطق بسیار گرمسیر ماداگاسکار

* سه گیاهِ نخل اریکا، نخل شامادورا و نخل کنتیا هر سه از یک خانواده اند و شباهت بسیاری دارند.

اما تفاوت آن ها برای علاقمندان آشکار است. گیاه اریکا ، برگ های متراکم تر و روبه بالایی دارد اما دوتای دیگرعریضتر هستند و برگهایشان بازتر از اریکا میباشد.

ضمن اینکه برگهای گیاه اریکا و شامادورا، ظریف تر و نازک تر از نخل کنتیا میباشد.

گیاه اریکا نسبت به دو گیاه دیگر نگهداری سخت تری دارد اما با این حال گیاهی بسیار سازگار با محیط آپارتمانها و دفاتر کار است.

موقعیت نور: این گیاه، به نور متوسط نیاز دارد ولی در نورِ زیادِ غیر مستقیم، بهترین عملکرد را دارد. نیازبه نورزیادی ندارد ، در اثر نورزیاد مستقیم ، دچار سوختگی برگ می شود. پنجره های جنوبی بهترین گزینه برای این گیاه است.

*نکته مهم : این گیاه  تحمل کم نوری را ندارد، گزینه ی مناسبی  برای آپارتمان ها و مراکز کم نور نمی باشد.

خاک : خاک سبک وغنی با زهکشی بالا نیاز دارد. زیرا این گیاه سوخت وساز بالایی دارد.

بهترین ترکیب خاک : 30% پیت ماس +20% خاک برگ + 30% پرلیت یا شن+ 20% کوکوپیت

رطوبت : رطوبت بالایی نیاز دارد ، و می توانید نیاز رطوبتی این گیاه را با مه پاشی چندبار درهفته و ساخت جزیره و استفاده کردن از دستگاه بخور سرد تامین کنید.

آبیاری : به دلیل شرایط بومی این گیاه که گرمسیری است به خاک خشک مقاوم است. برای آبیاری نخل اریکا، ابتدا باید وضعیت سطح خاک آن را بررسی کرد.زمانی که سطح خاک، نیمه خشک یا نیمه مرطوب بود، زمان مناسب برای آبیاری گیاه می باشد.

پیشنهاد می شود این گیاه را در فصل تابستان، هفته ای دو بار و در فصل زمستان، پنج روز یک بار آبیاری کنید. با این حال بهتر است بسته به محیط نگهداری گیاه، خودتان خاک را چک کنید تا خیس نباشد، سپس آبیاری را انجام دهید( لازم به ذکر است که آبیاری بیش تر از هفته ای سه بار برای این گیاه، منجر به سبز خشکی گیاه شما می شود. ) بعد از آبیاری، حتما باید آب از منافذ زیر گلدان خارج شود؛

اما مراقب باشید اگر گلدان شما پایه ندارد و یا دارای بشقاب زیر گلدانی است، نباید اجازه دهید تا آب در زیرگلدانی جمع شود و مرتب آب آن را خالی کنید. نخل اریکا به آبیاری با آب املاح دار حساس است.

کوددهی : گیاه شامادورا به دلیل اینکه نیاز تغذیه ای بالا و سوخت وساز بالایی دارد. پس به صورت هفتگی ومنظم کوددهی، هم به صورت اسپری (فقط روی برگ ها) و هم آبیاری روی خاک انجام گیرد.با خرید کود تقویتی مناسب به رشد چشمگیراین گیاه کمک کنیبد.

تکثیر:

 کاشت بذر: تکثیر گیاه شامادورا از طریق کاشت بذر اینگونه است که می توانید دانه های گیاه را تهیه کنید، سپس این دانه ها را در گلدانی کم عمق، با خاک مخصوص جوانه زنی، بکارید و آن ها را نسبتا مرطوب نگه دارید تا دانه ها جوانه بزنند و رشد کنند.

تکثیر به وسیله پاجوش : ابتدا هر بوته را به دو یا چند بخش جدا تقسیم کنید (با ریشه خودِ پاجوش، بوته را جدا کنید و مراقب باشید که به ریشه های دیگر آسیبی وارد نشود!) و هر کدام را در گلدانی جداگانه بکارید.

همچنین می توانید پاجوش های نزدیک به گیاه مادری را (هنگامی که ارتفاعشان به حدود ۲۰ سانتی متر رسید)، جدا کنید.

برای جدا کردن پاجوش، گیاه مادری را از گلدان در آورید و با یک وسیله ی تیز، ناحیه اتصال را قطع کنید و آن ها را در گلدانی که میزان شن بیشتری، نسبت به مخلوطِ خاک گیاهِ مادری دارد، بکارید.

بعد از انتقال به گلدان جدید، پاجوش ها را آب بدهید و اجازه ندهید که بین دو آبیاری، سطح خاک بیشتر از ۵ سانتی متر (در عمق) خشک شود.بهترین زمان برای تکثیر این گیاه جذاب ، فصل بهار یا پاییز است.

تعویض گلدان : نخل شامادورا، رشد کمی دارد؛ به صورتی که خیلی بزرگ نمی شود و یک سال در میان باید گلدان آن را تعویض نمود.

این گیاه، سیستم ریشه ای ضعیف و رشد کمی نیز دارد، پس هنگام تکثیر، باید مواظب باشید تا ریشه ها آسیب نبینند ، درصورت عدم امکان تعویض چندسانت از سطح خاک را برداشته و خاک جدید جایگزین شود.

بیماری : گیاه نخل اریکا نسبت به آفات وحشراتی مثل : شپشک آردآلود، کنه عنکبوتی قرمزو... مقاوم است. اما به بیماری قارچی شدیداً حساس می باشد. با استفاده از قارچکش ها از قارچی شدن گیاهتون پیشگیری کنید.

* علت زردشدن برگها :  این گیاه آبیاری کم، استفاده از آب حاوی املاح (یا آب جوشیده‌ای که به دمای محیط نرسیده) و یا بالا بودن دمای محیط می‌باشد.

*علت لکه های سوخته وقهوه ای : غبارپاشی زیاد و ازفاصله نزدیک و درگیر شدن گیاه با بیماری قارچی

*علت سوختن برگها : نورزیاد مستقیم

*علت خشک شدن برگها  :  خشکی و عدم رطوبت هوا 

*علت سیاه شدن برگها:  به علت بالا رفتن بیش از حد دمای محیط و عدم گردش هوا