آخرین بروز رسانی قیمت ها 1403/02/04 سه شنبه
سبد خرید

                                                    

                                           شناسنامه فیکوس الاستیکا(Ficus Elastika)

 

خانواده :   (موراسه)Moraceae 

مبداً ( زیستگاه ) : بومی آب و هوای گرم و مرطوب مانند آسیای استوایی

 

                                                                

“*فیکوس” گیاهی معروف از خانواده ی موراسه هست و بیشتر در منزل پدر بزرگ مادر بزرگ ها دیده میشد. در پاسیو جا داشت همیشه و تا سقف رشد میکرد. درهوای آزاد ارتفاع این گیاه به 30 متر نیز می رسد.

 

                             

نکته مهم : گیاه فیکوس از معدود گیاهانی است که هم آپارتمانی است وهم غیرآپارتمانی

 

 

                                                                                                                                                          

                               انواع فیکوس الاستیکا : شرابی ، بلک ، لیراتا ، سبز

 

موقعیت نور : فیکوس الاستیکا به نورفراوان غیرمستقیم نیاز دارد ، و حتی درصبح  نورمستقیم خورشید برایش عالیست. حتی فیکوس را درفضای بیرون درنیم سایه هم میتوان نگهداری کرد. اما مراقب باشید ازآفت های محیط بیرون درامان باشد. فیکوس در نورمتوسط  و کم هم می ماند ولی ساقه ی گیاه نازک می شود و باید کنارساقه از قیم یا تکیه گاه استفاده شود.

 

               

خاک : مهمترین فاکتورگیاه فیکوس الاستیکا خاک آن است. به خرید خاک مرغوب و پر ازمواد مغذی با زهکشی بالا نیاز دارد. و حتماً برای عبور کردن راحت تر آب از بافت خاک به هنگام آبیاری ، در خاکش از شن وماسه یا پرلیت استفاده کنید.

 

                                                

بهترین ترکیب خاک :

برای نگهداری فیکوس بیرون آپارتمان : ورمی کمپوست + کود دامی پوسیده ( نه تازه ) + کوکوپیت (جهت تامین رطوبت بالا) + شن ، ماسه ، پرلیت یا لیکاپون ریز

برای نگهداری فیکوس داخل آپارتمان: ورمی کمپوست + پیت ماس+ کوکوپیت (جهت تامین رطوبت بالا) + شن ، ماسه ، پرلیت یا لیکاپن ریز

*فیکوس ریشه افشان دارد و پخش دارد و سذیع توسعه پیدا می کند. رشد ریشه درون کوکوپیت بسیار شگفت انگیز است.

رطوبت : نیاز رطوبتی بسیار بالایی دارد ، پس برای تامین آن : غبارپاشی هفتگی با آب بدون کلر، ساخت جزیره که براش حیاتی است، استفاده از دستگاه بخورسرد برای تنظیم بهترمحیط پیشنهاد می شود. در صورت کمبود رطوبت فیکوس الاستیکا دچار خزان خشکی برگ می شود.

آبیاری : به آبیاری منظم و خاک همیشه نیمه مرطوب نیاز دارد. اما دقت داشته باشید ازغرقابی کردن خاک خود داری کنید تا گیاه دچار پوسیدگی ریشه نشود. نسبت به کلر آب حساسیت دارد اما نسبت به املاح خیلی حساس نیست. ترجیحاً از آب هم دما با محیط استفاده کنید.

                                      

کوددهی : به کوددهی شدید نیاز دارد. بهترین کود برای غنی کردن خاک و رشد گیاه ،همانطور که درترکیب خاک گفته شد استفاده از ورمی کمپوست است. اما درفصل بهار وتابستان از کودهای تقویتی  پتاسیم بالا می توان استفاده کرد. در فصل پاییز و زمستان کود تقویت ریشه بهترین گزینه است.

نکته مهم: برای باز شدن جوانه ی جدید فیکوس می توانید با محلول پاشی هورمون اکسین به این موضوع کمک زیادی کنید. و با دیدن جوانه های جدید و باز شدنشون شگفن زده شوید.

تکثیر: تکثیر ازطریق قلمه ساقه، تکثیرازطریق قلمه برگ، تکثیرازطریق خوابانیدن هوایی

 

تکثیر قلمه ساقه : بهترین گزینه برای تکثیراین گیاه قلمه زدن درفصل بهاروپاییز است، قلمه را هم میتوان در آب وهم درخاک ریشه دارکرد با این تفاوت که وقتی درخاک میکاریم حتماً باید کاور شود.

                                 

تکثیرقلمه برگ: بستر کاشت و شرایط محیطی برای نگهداری این قلمه هم مانند قلمه ساقه است.

 

                                                                         

 

تکثیرخوابانیدن هوایی: این هم روشی برای تکثیر فیکوس است در این روش قلمه ها بهتر است به طول 30 سانت باشد. در این شیوه قلمه گیری ابتدا شکافی ایجاد میشود یا قطعه ای از پوست گیاه به شکل حلقه از اطراف ساقه برداشته میشود اگر روی محل برش هورمون ریشه زایی بزنید عمل ریشه زایی سریعتر انجام میشود.

          

سپس مواد نگهدارنده رطوبت مانند خزه اسفاگنوم یا کوکوپیت در اطراف شکاف قرار داده میشود و با پلاستیک پوشانده میشود تا گیاه در ان ناحیه ریشه تولید کند.

زمانی که ریشه ها را داخل کیسه پلاستیکی مساهده کردید زمان مناسبی برای جدا کردن ساقه از گیاه مادری است .ساقه را از پنج سانت پایین تر از ناحیه ای که ریشه زده از گیاه مادری جدا و انرا در یک گلدان با خاکی نرم و سبک بکارید.

درهفته های اول بهتر است با کشیدن یک پلاستیک بر روی گیاه به حفظ رطوبت در اطراف قلمه کمک کنید البته پلاستیک نباید با ساقه یا برگ در تماس باشد.

بیماری : این گیاه به آفات وشته ها، مثل کنه عنکبوتی بسیار حساس است، درصورت مشاهده حتماً از سم آبامکتین استفاده شود.

علت سوختن و لکه شدن برگها : غبارپاشی در نورمستقیم وزیاد

علت ریزش ناگهانی برگها : تغییر وتنش دمایی ومحیطی، ازجمله سرد وگرم شدن شدید هوا

علت ریزش برگهایی پایینی گیاه : آبیاری زیاد و نامنظم

علت افتادگی برگها : کمبود رطوبت ، خاک نامناسب و رسی

علت کوچک شدن برگهای جدید : کوچک بودن گلدان به نسبت ریشه ، کمبود مواد غذایی

 علت لوله شدن برگ ها : آبیاری نامنظم