آخرین بروز رسانی قیمت ها 1403/04/24 یکشنبه
سبد خرید

            شناسنامه درختچه بنجامین ( انجیر برگ ریز) ، Ficus Benjamina

 

بنجامین یکی از گونه های فیکوس هاست.

خانواده : Moraceae

مبداً ( زیستگاه ) : بومی آب و هوای گرم ازجمله هند واسترالیا ، جنوب شرقی آسیا

انواع بنجامین : بنجامین آمستل، ابلق ( نورستاره ای ) ، بلک ، سبز، طلایی

 

موقعیت نور : بنجامین به نورفوق العاده بالا نیاز دارد ، و حتی درصبح  نورمستقیم خورشید برایش عالیست. حتی بنجامین را درفضای بیرون درنیم سایه هم میتوان نگهداری کرد. اما مراقب باشید از آفت های محیط بیرون درامان باشد.

خاک : بنجامین به خاک مرغوب و پر ازمواد مغذی با زهکشی بالا نیاز دارد. و حتماً برای عبور کردن راحت تر آب از بافت خاک به هنگام آبیاری ، در خاکش از شن وماسه یا پرلیت استفاده کنید.

بهترین ترکیب خاک : ورمی کمپوست + کود دامی پوسیده ( نه تازه ) + کوکوپیت (جهت تامین رطوبت بالا) + شن ، ماسه ، پرلیت یا لیکاپن ریز

رطوبت : نیاز رطوبتی بسیار بالایی دارد ، پس برای تامین آن : غبارپاشی روزانه با آب بدون کلر، ساخت جزیره که براش حیاتی است، استفاده از دستگاه بخور سرد برای تنظیم بهتر محیط پیشنهاد می شود. در صورت کمبود رطوبت درختچه بنجامین دچار خزان می شود.

آبیاری : به آبیاری منظم و خاک همیشه نیمه مرطوب نیاز دارد. اما دقت داشته باشید ازغرقابی کردن خاک خود داری کنید تا گیاه دچار پوسیدگی ریشه نشود. نسبت به کلر آب حساسیت دارد اما نسبت به املاح خیلی حساس نیست. ترجیحاً از آب هم دما با محیط برای آبیاری استفاده نمایید.

کوددهی : بهترین کود برای غنی کردن خاک و رشد گیاه ،همانطور که درترکیب خاک گفته شد استفاده از ورمی کمپوست است. اما درفصل بهار وتابستان از کودهای تقویتی گیاهان آپارتمانی هم می توان استفاده کرد.

تکثیر: بهترین گزینه برای تکثیراین گیاه قلمه زدن درفصل بهاروپاییز است، قلمه را هم میتوان در آب وهم درخاک ریشه دارکرد با این تفاوت که وقتی درخاک میکاریم حتماً باید کاور شود. با آغشته کردن انتهای قلمه ها به هورمون ریشه زایی، می توانید به ریشه دارکردن سریع آن ها کمک شایانی می کنید.

 

بیماری : این گیاه به آفات وشته ها، مثل کنه عنکبوتی بسیار حساس است، درصورت مشاهده حتماً از سم آبامکتین استفاده شود.

علت سوختن وزرد شدن لبه برگها : کمبود مواد مغذی

علت ریزش ناگهانی برگها : تغییر وتنش دمایی ومحیطی، ازجمله سرد وگرم شدن هوا وجابجایی مکانی

علت ریزش برگهایی پایینی گیاه : کمبود نور