آخرین بروز رسانی قیمت ها 1403/04/24 یکشنبه
سبد خرید

                       شناسنامه گیاه زیبا سینگونیوم (پنجه کلاغی، برگ خرگوشی)

 

 

خانواده :Araceae

 مبداً ( زیستگاه ) : بومی آمریکای مرکزی ، استوایی

*گیاه سینگونیوم شباهت زیادی به فیلندرون دارد و خیلی وقت ها اشتباه گرفته میشود.

 انواع گونه ها :

پیچ انگشتی ، پودوفیلوم که معروف ترین گونه است. انواع پودوفیلوم : سفید سلطنتی ، پیکسی ، پروانه سفید ، زمردی ، واریگاتوم ، زمرد سبز، سبز طلایی ) و صورتی

موقعیت نور :

این گیاه به نورمتوسط نیاز دارد ومناسب برای منازل کم نور است. اما برای گونه های ابلق ورنگی، نورزیاد غیرمستقیم باعث خوشرنگ و زیباتر شدن آنها می شود.

*نورآفتاب تند باعث سوختگی برگها وبه مرورخشک شدن گیاه می شود. در فصل گرما و تابستان گیاهتان را ازکنار پنجره های آفتاب گیر دورنمایید.

خاک :

نیاز به خاکی سبک با زهکشی بالا وغنی دارد. خاک این گیاه باید همیشه نیمه مرطوب باشد. وبه دلیل نیازرطوبتی بالا، حتماً از خاکبرگ یا کوکوپیت درترکیب خاکش استفاده نمایید.

بهترین ترکیب خاک :

خاک برگ یا( کوکوپیت) + پیت ماس یا ( ورمی کمپوست )+ پرلیت دانه ریز

رطوبت :

رطوبت بسیار بالا را می پسندد. و برای تاًمین آن ، غبارپاشی روزانه با آب بدون کلرواملاح، ساخت جزیره گلدانی ، استفاده از دستگاه بخور سرد توصیه میشود.

آبیاری :

به آبیاری متوسط نیاز دارد ، با خشک شدن یک سانت از سطح خاک آبیاری انجام دهید. آبیاری خیلی زیاد باعث پوسیدگی ریشه وساقه، وآبیاری کم هم باعث خشک شدن ریشه وبرگها می شود. خاک همیشه نیمه مرطوب می پسندد.

کوددهی :

درفصل بهارو تابستان هردوهفته یکبار از کود مخصوص گیاهان آپارتمانی استفاده نمایید.

 

تکثیر:

بهترین روش تکثیر، تکثیر قلمه ی ساقه است . قلمه های 8تا 10 سانتی که شامل حداقل دوگره باشد جدا کنید و ترکیب خاک کوکوپیت وپرلیت بکارید. وخاک قلمه همیشه مرطوب باشد، وحتماً گلدانش را با نایلون کاورکنید تا رطوبت کافی به قلمه برسد. وبعد ازریشه زدن کاوررا برداشته و گیاه را به محیط پرنورتری منتقل کنید. وشاهد رشد زیبا وشگفت انگیزش باشید.

 بیماری :

ابتلا به آفتی به نام کنه عنکبوتی به نابودی گیاه کمک می کند. ونشانه اش تغییر رنگ برگها از سبز به سفید وزرد است. درصورت مشاهده با سم آبامکتین دوره درمان را کامل انجام دهید. و ازآنجایی که این گیاه به سم بسیار حساس است، شستشوی برگها بعد از سم پاشی توصیه می شود.

علت دراز شدن ساقه وافزایش فاصله بین برگها : کمبود نور

علت قهوه ای وشکننده شدن برگها : گرم بودن محیط و کمبود رطوبت

علت قهوه ای شدن حاشیه ی برگها : کمبود رطوبت، تشنگی گیاه ، گرمای زیاد

علت کمرنگ شدن برگها : نورزیاد وکمبود مواد مغذی

علت کوچک ماندن برگهای گیاه : کمبود مواد مغذی ، کوددهی مناسب انجام شود.

علت پژمردگی برگها و پوسیدگی ساقه : آبیاری زیاد نامناسب و نداشتن زهکش مناسب

 

نکته مهم : ازآنجایی که سینگونیوم یک گیاه بالارونده و خزنده است برای حفظ فرم وزیبایی گیاه حتماً با قیم ( خزه چوبدار) استفاده کنید.