آخرین بروز رسانی قیمت ها 1403/03/29 سه شنبه
سبد خرید

                                                          شناسنامه گیاه حسن یوسف

خانواده :Lamiaceae

مبداً ( زیستگاه ) : جنوب شرقی آسیا

فصل گلدهی : اواخر بهار تا  تابستان

رنگ گلها : بنفش

موقعیت نور :

نور متوسط و غیر مستقیم نیازدارد. و آب و هوای گرم و شرجی برایش عالی است. درحیاط با نور نیم سایه هم رشد میکند ولی درمحل سایه و تاریک رشد علفی داشته و رنگ برگها تغییر میکند و سبز می شود. ودرآفتاب مستقیم خصوصاً تابستان برگهایش قهوه ای شده و می سوزد.

خاک :

حسن یوسف درهرخاکی سبز شده و رشد میکند اما در خاکی سبک ومغذی با زهکشی بالا رشد بهتری دارد . به همچنین خاک همیشه مرطوب نه خیس را می پسندد.

بهترین ترکیب خاک : خاک باغچه + خاک  برگ + ورمی کمپوست

رطوبت :

رطوبت بالا باعث شادابی و رشد بهتر این گیاه می شود. به همین دلیل در شهرهای شمالی این گیاه رشد شگفت انگیزی دارد. پس بهتر است برایش رطوبت مصنوعی ایجاد کنید با ساخت جزیره و غبارپاشی ( آب بدون املاح ) و برای جلوگیری از قارچی شدن گیاه گردش هوای مناسب برایش ایجاد کنید.

آبیاری :

بسترگیاه حسن یوسف همانطور که گفته شد باید مرطوب باشد ( مرطوب نه خیس ) . درفصل بهار و تابستان با خشک شدن خاک بلافاصله آبیاری کنید تا گیاه اصلاً خشکی نکشد. و درفصل زمستان فواصل آبیاری را زیاد کنید.

کوددهی :

سوخت وساز بالایی ندارد ، اما برای رشد بهتر ازاوایل بهارتا اواخر تابستان ازکودهای تقویتی پتاسیم بالا ماهی دوبار استفاده کنید.

تکثیر:

حسن یوسف به دوروش کاشت بذرو قلمه ساقه به راحتی تکثیر می شود. بهترین زمان قلمه گیری اواخر تابستان تا اوایل پاییز است. قلمه های 8 تا 10 سانتی جداکرده و دربستر خاک ترکیب کوکوپیت و ورمی کمپوست ریشه دار کنید. وبرای حفظ رطوبت محیط برایش کاور نایلونی بزارید. وبه همچنین میتوانید قلمه ها رو در آب جوشیده ی سرد شده هم ریشه دارکنید وسپس درخاک بستر آماده کاشت و گلدان بکارید. ( سطح خاک قلمه ها همیشه مرطوب باشد ).

بیماری :

نقطه ضعف گیاه حسن یوسف آفتی به نام شپشک آردآلود است  که دراثر رطوبت بالا و پایین بودن گردش هوابوجود میاد و درصورت مشاهده ی این آفت از سم کنفیدور ( 5گرم معادل یک قاشق چایخوری ) دریک لیترآب حل کنید وهر 10 روز یکبار به مدت یکماه ، هم روی سطح خاک بریزید و هم روی برگها اسپری کنید.

علت سیاه شدن ساقه : هوای سرد ، آبیاری با آب خیلی سرد

علت چروک شدن برگها و ریزش : تنش محیطی ( گرما وسرمای زیاد )

علت سوختن وقهوه ای شدن برگها: اشعه مستقیم آفتاب زیاد